Čína staví „pandí solární elektrárny“
První z mnoha plánovaných solárních elektráren ve tvaru pandy je již v provozu. Další stovka je v plánu.
Společnost Panda Green Energy použila na výstavbu této esteticky unikátní solární elektrárny kombinaci tmavého a bílého materiálu. Zatímco černá část byla sestavena z monokrystalických křemíkových solárních dílů, zbylou polovinu tvoří mnohem tenčí solární články.
Panda jako solární symbol
Panda, jakožto symbol „čínského národního pokladu“, nebyla vybrána jen tak ledabyle. Čínská lidová republika její milé vzezření již nějaký čas úspěšně aplikuje pro PR a diplomacii. K pandímu potenciálu se v loňském roce vyjádřil ředitel společnosti China Merchants New Energy (CMNE) Alan Li: „Solární elektrárny pandího vzhledu mohou inspirovat teenagery po celém světě, aby se více zajímali o kariéru nového energetického a ekologického podnikání. Věřím, že se tento projekt stane scénickým místem. V budoucnu budeme budovat pandí elektrárny po celém světě a doufáme, že více a více zemí bude spolupracovat, abychom přeměnili naše dobré očekávání v konkrétní výsledky.“ Ředitel rovněž doufá, že pandí projekt úspěšně zavede solární energii do dalších zemí světa, chudší oblasti nevyjímaje. Již 29. června letošního roku byla první polovina elektrárny s instalovaným výkonem 50 MW propojena s distribuční sítí v čínské prefektuře Datong. Po zapojení i druhé poloviny se výkon zastaví na slušné hranici 100 MW. Nejde však o ojedinělý unikát, nýbrž o první z mnoha plánovaných solárních elektráren podobného pandího vzezření.
Panda velká, lenošná Zdroj: Pixabay
Efektivní a přitom šetrné
Elektrárna ve tvaru pandy byla poprvé navržena v roce 2016 společností CMNE, jakožto největším akcionářem Panda Green Energy. O několik měsíců později se stala součástí rozvojového projektu OSN. Cílem programu je zapojit mladé a talentované lidi do problematiky udržitelných zdrojů. Mimo jiné se flotilou solárních elektráren snaží čínská vláda odvrátit obrovskou spotřebu uhlí. Každá pandí elektrárna může poskytnout až 3,2 miliard kWh zelené elektřiny za 25 let, což odpovídá úsporám 1 056 milionů tun uhlí nebo snížení emisí oxidu uhličitého o 2,74 milionů tun. Nová továrna v Datongu se stala vůbec první ze stovky plánovaných solárních elektráren ve tvaru pandy. V tuto chvíli se další staví na Fidži.
„Zelená Čína“
Pandí elektrárna se zároveň stává hmatatelným příkladem čínského odhodlání v boji proti snížení emisí. Na rozdíl od USA je Čína na cestě k překročení dohodnutých závazků v oblasti snižování emisí uhlíku. Podle nejnovějších výsledků agentury REN21 čínská vláda investuje do obnovitelných zdrojů obří finanční prostředky. Zvláště svoji pozornost věnuje právě solárním zařízením, jejichž množství v loňském roce zahrnovalo téměř polovinu globální kapacity. Zatímco Španělé v roce 2016 získali produkcí solárních elektráren pouhých 0,1 gigawattů energie, Indie svým snažením přispěla 4,1 gigawatty. Špatně na tom nejsou ani se svými 14,8 gigawatty Spojené státy americké, ovšem oproti Číně s 34,5 gigawatty je to jen slabý odvar.
Solární panely Zdroj: http://pixabay.com
Číňané se do zelené energie pustili se skutečně velkou vervou. Pro mladé nadšence dokonce plánují letní tábory se zvláštním zaměřením na čistou energii. Speciální kempy nabídnou účastníkům hlubší porozumění o ekologických energiích a nabytí zkušeností od předních mentorů daného oboru. Uvidíme, za jakou dobu a zdali vůbec se tento vskutku megalomanský solární projekt podaří dotáhnout do úplného konce.
Text: Petr Smejkal