Čína nasadila do ulic nový software. Dokáže identifikovat lidi podle chůze
Umělou inteligenci nelze obelstít kulháním, skákáním ani zakrytou tváří. Čína má dokonalý bič na své občany.
Bič na zloděje
Čínské úřady začaly nasazovat výkonný softwarový nástroj, který dokáže s 94% přesností rozpoznávat chůzi. Člověka nebo hledaného zločince se dokonce povede identifikovat i se zakrytou tváří. Zajímavou metodiku nasadila policie v Pekingu a Šanghaji, kde se v současné době testuje její užitečnost v praxi. Podle Huanga Yongzhena, generálního ředitele společnosti Watrix, jejich systém dokáže identifikovat osoby až na vzdálenost 50 metrů. Vyhodnocení proběhne dokonce i v případě, kdy se sledovaný člověk otočí zády nebo si skryje obličej pod kapuci. Právě touhle stěžejní vlastností chtějí čínské úřady zaplnit mezeru u již zaběhnutého systému rozpoznávání obličeje, který pro správné vyhodnocení vyžaduje detailní snímky tváří ve vysokém rozlišení.
Umělá inteligence, kterou neoklamem
Nový systém ovšem analyzuje všechny rysy těla, tudíž nemůže být oklamán například kulháním, změnou chůze nebo skákáním. „Abychom dokázali rozpoznat jejich identitu, spolupráci lidí nepotřebujete,“ řekl o technologii Yongzhen, jehož společnost získala 14,5 milionů dolarů pro urychlení vývoje. Daný software se již brzy zabydlí také v západní provincii Sin-ťiang, kde se neustále řeší problémy s menšinami. Tamní úředníci spatřují v používání biometriky vysoký potenciál, který, jak pevně věří, přispěje k udržení sociální stability. Samotná myšlenka přitom není nová. Zkoumání rozpoznání chůze se věnují vědci v mnoha koutech světa, například z Japonska, Spojeného království nebo Agentury obranných informačních systémů USA.
Systém ale není stále dokonalý. Software extrahuje siluetu člověka z nahraného videa a teprve poté analyzuje její pohyb. Zapojením umělé inteligence (AI) dojde posléze k vytvoření modelu chůze a vyhodnocení. V současné době tedy není tato technologie schopna identifikovat osoby v reálném čase. Policisté jsou tak nuceni nejprve nahrát video do speciálního programu, který uložený záznam analyzuje. Vyhodnocení hodinového videa pak trvá zhruba 10 minut. Skvělé nicméně je, že k analýze software nepotřebuje speciální kamery. Úřady tedy mohou využívat záběry z běžných bezpečnostních kamer, jejichž kvalita nebývá mnohdy nijak valná.
Složitá aritmetika
Podle Marka Nixona, experta pro rozpoznávání chůze z anglické Southamptonské univerzity, je software od společnosti Watrix mnohem složitější než ostatní biometrie. „Analýza chůze vyžaduje silnější počítače, protože potřebujete sekvenci obrázků nežli jediný snímek.“ Nixon danou technologii považuje za bezpečnější a pohodlnější. Zejména upozornil na skutečnost, že lidé nad svojí chůzi většinou nepřemýšlejí, což se ovšem nedá tvrdit o obličeji, který si instinktivně zakrývá i zloděj „začátečník“. Ačkoliv není systém pro rozpoznání chůze tak přesný, jako již používaný systém pro rozpoznávání obličeje, Huang Yongzhen je toho názoru, že 94% míra přesnosti je dostatečná pro komerční využití. Za ideální považuje pokud možno kombinaci obou technologií. Jak se tedy zdá, úřady Čínské lidové republiky mají v rukou další nástroj pro potlačení kriminality. Druhou stránku představuje anonymita tamních obyvatel, jejíž pomyslná linka doznala dalšího zeslabení…
Text: Petr Smejkal