Čína je země neomezených možností. Chce mít zemědělství bez lidí. Už spustila pilotní program
Zemědělci nejsou potřeba, myslí si Čína.
Zěmědělství bez zemědělců? To jako vážně?
V čínské provinci Ťiang-su byl spuštěn sedmiletý program, jehož cílem je vyzkoušet, jestli může existovat zemědělství úplně bez lidí.
Autoři tohoto projektu budou pole obhospodařovat pomocí robotických traktorů, automatických sklízečů rýže a dronů, které se budou starat o aplikování hnoji a pesticidů.
Zemědělství je v Číně stále ještě ve srovnání s vyspělým světem velmi neproduktivní, používá se v něm zastaralá technika, která jen zhoršuje už tak zoufalou situaci se znečištěním v Zemi.
Množství lidí, které zemědělství v Číně živí, sice klesá, ale stále ještě není na úrovni západního světa. Ještě v roce 1991 to bylo asi 55 procent populace, roku 2017 už jen 18 procent. Stále je to ale ještě 250 milionů lidí. Pokud bude tento experiment úspěšný, je pravděpodobné, že většina z nich o zaměstnání přijde…
Problém: jak uživit 1,4 miliardy lidí
Čína během let brutální urbanizace přišla o množství zemědělské půdy, která byla nahrazena betonem – silnicemi, supermarkety, skladišti a parkovišti. Ze zbývající půdy je asi 20 procent znečištěno těžkými kovy, které tam zbyly po průmyslové výrobě.
Bez robotů to možná nepůjde
Číně se přesně tento přístup může v budoucnu hodně hodit. Na začátku srpna totiž vědci z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) varovali, že nejlidnatější region Číny, který zahrnuje také metropoli Peking, se může stát do konce tohoto století zčásti neobyvatelným v důsledku extrémních veder, pokud se výrazně nesníží znečištění ovzduší a nezastaví se změny klimatu.
„Jestliže se výrazně nesníží emise skleníkových plynů, povedou změny klimatu k vlnám vlhka a horka, které do roku 2070 mohou omezit obyvatelnost Severočínské nížiny,“ konstatovali experti z MIT.
Výsledky jejich studie jsou podle CNN obzvlášť znepokojující, protože mnozí ze 400 milionů obyvatel regionu jsou rolníci, kteří jsou při své práci vystaveni nepřízni počasí.
Smrt z horka
Studie připomíná vliv vysoké koncentrace CO2 v ovzduší na index WBT, což je údaj pro kombinaci vysoké teploty a vysoké vlhkosti vzduchu. Při hodnotě WBT nad 35 stupňů Celsia ztrácí i zdravý lidský organismus schopnost ochladit se pocením, což může mít už do šesti hodin fatální následky.
V Severočínské nížině bude hodnota WBT 35 stupňů Celsia při zachování stávající hladiny emisí mezi roky 2070 a 2100 dosažena opakovaně.
"Čína v současné době vypouští nejvíce skleníkových plynů na světě, což může mít vážné důsledky pro její vlastní populaci," uvedl vedoucí studie, profesor Elfatih Eltahir z Massachusettského technologického institutu. "Tato oblast se stane nejkritičtějším místem z hlediska důsledků smrtících vln horka v budoucnosti," dodal.
Text: MK