Čím dál slabší pohlaví. Ženy dnes úplně ztrácí svaly
Nové výzkumy ukazují, že dnešní ženy jsou mnohem slabší než jejich babičky i matky– a to velmi dramaticky.
Od osmdesátých let 20. století zeslábly ženy asi o 10 procent, zjistili vědci z University of South Australia. Lidská síla byla největší kolem roku 1985, pak už jen klesala. Od té doby sice nabíráme váhu, ale už ne svalovou hmotu. Skoro se zdá, že vypukla epidemie „žen, které nemají žádnou sílu“.
Čím dál více současných žen nemá prakticky žádné svalstvo, které by drželo jejich páteř, a ony mohly plnit jakékoliv fyzické úkoly. Právě nedostatek svalstva je podle expertů jednou z nejčastějších civilizačních zdravotních problémů, jako jsou časté zlomeniny, osteoporóza apod.
Druhý extrém současnosti jsou ženy, které to naopak se svalstvem přehánějí:
Obrovský problém
Jedna britská studie zkoumala fyzické výkony dnešních dětí oproti fyzičce předchozích generací. Srovnání esexských studentů z roku 1998 a roku 2008 ukázalo, že dnešní děti mají o 26 procent menší sílu v rukou. Stejně špatně na tom jsou i další svalové partie: dnešní děti udělají jen asi dvě třetiny sklapovaček, které by udělali děti před 10 lety.
Podle většiny studií jsou na to dívky výrazně hůř než chlapci, na rozdíl od nich se totiž nevěnují sportu. Podobné zkušenosti mají i čeští učitelé tělocviku – dívky i chlapci jsou na tom opravdu hodně špatně. Oficiální čísla sice nejsou známá, ale podle učitelů jsou rozdíly snadno pozorovatelné. Před pár lety na toto téma vyšel článek ve Zlínských novinách. Citujeme:
Výzkumy americké armády z roku 1982 ukázaly, že průměrná žena v armádě vzepře 33 kilogramů, zatímco průměrný voják vzepře 55 kilogramů.Rozdíl je ted asi 80 procent. "Fyzický fond dětí je rok od roku horší. Kdybychom sestavili pomyslný graf, jeho křivka by šla strmě dolů," tvrdí například učitel tělesné výchovy ze 16. základní školy (ZŠ) ve Zlíně Viktor Turok. Klesá prý především silová připravenost a také vytrvalostní předpoklady. "Hlavně děvčata dnes delší tratě vůbec neuběhnou, dvanáctiminutový běh je pro ně přímo strašákem," popisuje Turok. Ředitel téže školy Lubomír Manďák, sám dlouholetý tělocvikář, s ním souhlasí. "Učil jsem už rodiče dnešních dětí a ten pokles je jasně patrný," potvrzuje.
Současní školáci přitom nezvládnou ani cviky, se kterými dřív nebyl problém. "Třeba šplh zvládnou ještě tak po tyči, zkoušet je na laně by bylo ztrátou času," upozorňuje Turok.
Proč?
Ženy i dívky se svalů bojí. Podle řady studií si svaly spojují s neženskostí; navíc dnešním ideálem ženskosti je štíhlá postava s minimem svalstva. Ženy se bojí sportovat, protože se obávají, že jim „narostou svaly“. Experti to nazývají „Schwarzeneggerův efekt.“ Většina žen prostě chce vypadat štíhlá – a dělají pro to všechno.
Jde však opravdu jen o mýtus. Vybudovat ze změklého masa solidní svalový základ je totiž doba na několik měsíců, samotné nabývání svalové hmoty, tak aby změnila postavu, není u běžné ženy s normálním tréninkem možné.
Kdo za to může?
Odpověď je jednoduchá: zatímco dříve byly viditelné svaly na ženském těle přirozené, dnes si ženy díky výchově prakticky nepřipouští, že by vůbec nějaké svaly měly. A pokud už nějaký sval na těle objeví, pokládají to za ne-ženské. To není jen dojem, ale pravda potvrzená například studií americké nadace Women’s Sport and Fitness Foundation. Ta zkoumala 1 500 teenagerek – s výsledkem, který nepřekvapil. Pro většinu dívek je zpocené tělo nepřijatelné a pro třetinu chlapců jsou sportovně založené dívky nepřitažlivé.
Hlavním viníkem jsou společenské změny, kterými dnešní svět prochází. Naše babičky a z velké části matky strávily většinu života na nohou. Ještě na začátku 20. století lidé prakticky neznali sedavý způsob života – zato dnes tráví průměrný Čech sezením asi 8 hodin denně. Je to především díky faktu, že práce je dnes především sedavá.
Jenže obrovský vliv má i elektronika. Díky mobilním aplikacím, dálkovým ovládáním nebo myčkám už člověk nemusí z křesla nebo gauče vstát, ani když přijde domů. Nejvíc to ovlivňuje právě ženy. Ty dříve dělaly většinu domácích prací. Ale když se dnes prádlo vypere v pračce, nádobí v myčce a televize se ovládá na dálku, ani ženy už toho moc doma nenachodí…