Chybí vám vůle? Nezoufejte, lze ji trénovat jako svaly
Koncept vůle jako svalu je už nějakou dobu v psychologii poměrně vlivný. Teď ovšem přináší i několik jasných tipů všem, kteří běžně nejsou schopni se k čemukoli dokopat. Jak na to?
Jen málokdo z nás je se svou vůlí spokojen. Jinak bychom přece neustále nečetli tuny příspěvků na téma boje s prokrastinací. Navzdory všem znalostem, které o tomto jevu máme, se nezdá, že by se dařilo ho kdovíjak porážet. Portál Psychology Today na toto téma provedl rozhovor s Royem Baumeisterem, jedním z největších odborníků v oblasti vůle a sebekontroly. Podívejme se na nejdůležitější informace, o které se známý sociální psycholog podělil.
Vůle jako sval
Baumeister je průkopníkem přístupu, že vůli lze cvičit stejně jako svaly. Pokud cvičíte, svaly se unavují, ale díky dlouhodobému cvičení výrazně sílí. A s vůlí by to mohlo být stejné. Příklad? Máte hlad, ale odoláte chuti na sladké a místo toho si dáte něco zdravého. Vzápětí jste vystaveni další situaci vyžadující volní kontrolu, třeba rozhodování, jestli vykonáte něco náročného do práce, nebo se raději půjdete dívat na televizi. Vůle, unavená z předchozího odolávání čokoládě, nezvládne další výzvu, rezignuje a vy skončíte na pohodlném gauči před svítící obrazovkou. Tak to ale dopadnout nemusí.
Baumeister totiž uskutečnil výzkumy, v nichž studenti po dobu několika týdnů zaznamenávali své jídelní zvyklosti. Postupem času se ukázalo, že své bažení po nezdravých dobrotách dokázali dostat pod kontrolu. Jednoduše řečeno – dlouhodobá práce s vůlí přinesla ovoce (možná i doslova). Lze říci, že si i vybudovali zvyk, což podle řady psychologických pouček vyžaduje 21 dní. Ano, když budete tři týdny něco důsledně aplikovat, předpokládá se, že se tato činnost stane zvykem a že ji následně udržíte ve svém životě bez většího nasazení.
Jiné výzkumy naznačily, že pokud lidem nakukáte, že vůle je neomezená, dodá jim to impuls k překonání vlastního vyčerpání a snahu jít až na hranice možností. Nesmíří se s únavou, ta je naopak povzbudí k tomu, aby se snažili víc. Baumeister potvrzuje, že tato taktika krátkodobě funguje, ovšem dlouhodobě je analogie se svaly stále platná – když nedáte vůli prostor k regeneraci a odpočinku, časem se limity prostě objeví. A pád na dno je o to bolestivější.
Praktické tipy
Takže, jaká jsou konkrétní doporučení, jež přinesou výsledky? Jak porazíte démony prokrastinace a racionalizace a skutečně se donutíte něco udělat? Baumeister radí, abyste si osvojili drobné denní úkoly procvičující vůli. Například nemluvit sprostě či držet vzpřímený postoj těla. Opakovaně během dne si na tento závazek vzpomeňte. Nejedná se o nic extrémně náročného (pokud tedy nejste velcí sprosťáci), ale jakmile vydržíte několik týdnů, posílí se tím šance, že v životě zvládnete i náročnější změny.
Nezapomeňte také pečovat o své tělo. Stejně jako v případě svalů, i mysl potřebuje energii, aby své úkony zvládala správně. Dopřejte si kvalitní spánek, dostatek vody a pořádné jídlo. Když se cítíte unaveni, fyzicky či psychicky, odpočiňte si. Všechno potom půjde lépe. A když už bude vaše tělesná schránka nabitá energií, využijte toho. Ty nejtěžší úkoly dne, ať už z hlediska rozhodování, náročnosti na vůli či fyzickou připravenost, odbavte hned dopoledne. Tehdy má vyspané tělo nejvíce energie a je nejzpůsobilejší ke správným rozhodnutím. Neodkládejte vše na odpoledne a večer, kdy by si tělo zasloužilo chvíli klidu. Vyzkoušejte, co zrovna vy potřebujete, a možná přístup „vůle jako sval“ bude pro vás ten pravý.
Text: MS