15. května 2025 12:25

Většina lidí dělá po vyčištění zubů obrovskou chybu, kvůli které mají kazy

Čištění zubů zvládnou už i poměrně malé děti. Mechanické přejíždění kartáčkem sem a tam ale opravdu nestačí k tomu, abychom chrup udrželi zdravý. Krom toho, že je potřeba znát nejefektivnější techniku čištění, kterou vám ukáží třeba na dentální hygieně, je také dobré vědět, co přesně naše zuby chrání a jak.

Pokud si poctivě čistíte zuby každý den, a přesto vám zubař občas najde kazy, možná děláte tuto zásadní chybu: Po vyčištění zubů si vypláchnete ústa. A je úplně jedno, jestli k tomu použijete obyčejnou vodu, nebo tu speciální, ústní. Důvod, proč byste měli jen vyplivnout pastu a její zbytky nechat na zubech působit, je celkem jednoduchý, ale málokdo si ho uvědomuje.

Smyjete nejúčinnější složku

Hlavní účinnou látkou většiny zubních past je totiž fluorid. Ten pomáhá zpomalit odbourávání zubní skloviny, brání tvorbě zubního plaku a chrání před zubním kazem.

Jenže aby fungoval, jak má, měl by na povrchu zubů chvíli zůstat. Když si ústa hned po čištění vypláchnete, většinu ho prostě a jednoduše smyjete, a zubní pasta tím pádem nebude tak účinná, jak by mohla být.

Čtěte také: Průkopnická operace zbavila lenochoda bolesti zubů. Skvělé, byl to krok do neznáma, těší lékaře

A bohužel to platí i v případě, že k vyplachování použijete ústní vodu s obsahem fluoridu. Odborníci si ověřili, že ústní voda také smyje koncentrovaný fluorid z pasty dřív, než stihne účinkovat. Používat ji samozřejmě můžete, ale daleko efektivnější to bude třeba později během dne. Ideálně hned po jídle, kdy vědci čištění zubů vyloženě nedoporučují; to, co jíme, může reagovat se zubní sklovinou, a ta pak dočasně změkne.

Dva kartáčky a zubní nit

I kdybyste si ovšem ústa po vyčištění nikdy nevyplachovali, byla by chyba spoléhat jenom na klasický kartáček. Ani ten elektrický nebude stačit, přestože podle výzkumů redukuje plak o 21 %. I kdybyste měli rychlost a ohebnost ninjů, nikdy kartáčkem nezvládnete vyčistit všechna ústní zákoutí. V prostoru mezi zuby se pak stejně budou hromadit zbytky potravy a plak, přes které se ke sklovině neprobojuje fluorid ani ze zubní pasty, ani z ústní vody.

Proto je potřeba použít specializovanější nástroje. Ideálně denně, ale i jednou za pár dní je lepší než nic. Mezizubní kartáček škvíry a mezery vyčistí spolehlivě, a tam, kde se vám nevejde, je potřeba použít aspoň zubní nit. Obojí můžete naučit používat i děti; mezizubní kartáčky se vyrábějí ve spoustě velikostí. Ve které fázi čištění tyto pomůcky použijete, je na vás, ale nezapomínejte na pravidlo, že si nemáte vyplachovat pusu. Podle výzkumu tímto jednoduchým pravidlem snížíte výskyt zubních kazů až o 25 procent.

Zdroj: The Guardian, NY Post, The Ivory Dental Group.

Video, které jste mohli minout: Čápata v Rychnově bojovala o život, lidé vyhrožovali radním. Drama má šťastný konec.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom