Chcete prospět české přírodě? Koupejte se v pískovně! Proč?
Co udělat pro přírodu?
Využívání pískoven pro koupání svědčí vývoji řady živočichů a rostlin. Prokázal to výzkum vědců českobudějovického biologického centra akademie věd, Jihočeské univerzity a Univerzity Karlovy. Podle nich ohroženým rostlinám a živočichům neprospívá, pokud pískovny zůstávají bez zásahu lidí. Výhodnější než umělé úpravy těchto zatopených ploch a jejich okolí je podle vědců využití lokalit pro rekreační koupání.
"Pískovny se staly oblíbenými přírodními koupališti. Náš výzkum prokázal, že bezděčné narušování stanovišť při rekreačních aktivitách přírodu neničí, ale naopak jí zcela zadarmo prospívá. Na rozdíl od drahých rekultivací, které nejen podle naší studie většinu ohrožených druhů vyženou nebo zahubí," uvedla Klára Řehounková z přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Vědecký tým, který právě Řehounková vedla, se věnoval výzkumu pískovny Cep II u Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku. Žije tam řada ohrožených druhů rostlin a živočichů, ale zároveň jde o velmi vyhledávané místo pro koupání. Podle vědců šetrné rekreační aktivity jednoznačně pozitivně ovlivňují biodiverzitu v pískovnách.
Ty vznikají v lokalitách, kde se těžil písek a následně je zaplavila voda. Právě v takovém prostředí se daří různým pískomilným rostlinám a živočichům. Vědci upozorňují na to, že ponechání pískoven dlouhodobému vývoji bez lidského zásahu není přínosem. Bez přirozeného narušování tyto lokality zarostou. "Nemůžeme čekat, že vegetace v pískovně samovolně shoří nebo ji strhne povodeň, protože takové, byť přirozené procesy v běžné krajině nevidíme rádi. Proto ale musíme přírodě trochu pomoci," uvedl Robert Tropek z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dodal, že nejpříznivějším je v tomto ohledu využívání pískoven právě pro koupání.
Taková místa se nacházejí ve většině krajů České republiky. Lidé je vyhledávají mimo jiné i proto, že kvalita vody tam bývá vyšší než v přirozených rybnících.
ČTK