Chcete mít víc kamarádů? Povídejte si na internetu o seriálech
Přátelství a sledování televize prostě patří k sobě Zdroj: istockphoto.com
Sledování seriálů je fenoménem, který s jejich rostoucí kvalitou v poslední dekádě nabral na významu. Díky němu si však dokonce můžete velmi lehce i najít přátele! A zase jednou pomůže internet.
Přátelství, to je někdy víc než láska. Tak alespoň praví optimistický text známé písně. Řada z nás však v otázkách nalézání a udržování kamarádských vztahů docela tápe. Sociální situace mohou být dost ošidné a ne každý dělá dobrý první dojem. Jak se s tím popasovat? Nový výzkum na toto téma může vyznívat banálně, připomíná však užitečnou pravdu o tom, jak poměrně jednoduše získat přátele – skrze společné zájmy.
Přátelství na celý život?
Charo Lacalle a Núria Simelio z Autonomní univerzity v Barceloně analyzovaly více než 7800 komentářů na sociálních sítích a tematických on-line diskuzních fórech. Na tomto množství příspěvků se podílelo přes 2500 diváků, respektive v tomto případě divaček – v centru zájmu totiž byly seriály pro ženské publikum. Plných 45 procent žen v komentářích vyjádřilo, jak je pro ně komunita kolem daného seriálu důležitá. Identifikace se skupinou díky společnému zájmu pomohla i k sebereflexi mnohých divaček, pro něž se vyměňování názorů na oblíbený pořad stalo stejně důležitou kratochvílí jako jeho samotné sledování.
„Teď, když pořad skončil, cítím, že mi budou tyhle diskuze chybět. Potkala jsem tu skvělé lidi, se kterými jsem epizodu po epizodě budovala přátelství, která vydrží navěky.“ Tuto citaci vybraly autorky výzkumu jako ukázkový příklad emočně zaujatého příspěvku, jichž v nasbíraném vzorku bylo obrovské množství. Ten se lišil od předchozích vědeckých snah především v tom, že se jednalo o obyčejné lidi, nikoli zapálené fanoušky. Dřívější výzkumy vztahů mezi divákem a jeho oblíbeným pořadem si totiž většinou braly na paškál takzvané „geeky“, tedy opravdové tvrdé jádro diváckého spektra. Jedná se o ten typ fanoušků, který se zajímá i o pozadí vzniku seriálu, herce, sbírá propagační materiály a tak podobně. Předkládaná studie však sledovala „obyčejné“ diváky, kteří by bez své oblíbené show bez problémů dokázali žít, přesto se rozhodli zapojit do internetových diskuzí nad jednotlivými epizodami.
Seriály jako cesta?
Ještě doplníme, že pro spoustu fanynek byly podstatné i příběhy, jež se v seriálech pro ženy objevovaly. Nejenže se s nimi mohly televizní divačky identifikovat, ale – a to je klíčové – sdílely své zkušenosti na internetu s ostatními podobně naladěnými ženami a vzájemně se tak podporovaly. Jedná se tak o smysluplné připomenutí toho, kolik přátel je možné získat díky společným zájmům. Seriály, jež jsou v dnešní době masivně sledovány, představují ideální způsob, jak skloubit příjemné domácí pokoukání s pro někoho podstatným nalézáním blízkých lidí. Ti, kteří považují sledování seriálů za zmařený a asociální čas, by proto měli zpozornět a uvědomit si, k čemu všemu mohou být takové seriály dobré. Vždyť kdo ví, třeba díky nim budete mít i víc přátel!
Text: MS