Chcete mít stále mladý mozek? Tančete!
Spousta lidí zbožňuje tanec, ovšem výzkumy z posledních let ukazují, že se nejedná pouze o výbornou zábavu, nýbrž i o velmi zdravou činnost! Jak konkrétně pomáhá?
Tanec. Někteří ho milují, jiní nechápavě kroutí hlavami a této aktivitě se dobrovolně oddávat nehodlají. Podle nedávného výzkumu má však tanec velmi pozitivní vliv na náš mozek, takže za pozornost i pro zaryté škarohlídy přece jen stojí. A s postupujícím věkem jeho důležitost jenom roste.
Aktivní senioři
Spojené síly německých vědců z centra pro neurodegenerativní onemocnění a sportovních věd v letošní studii zkoumaly pomocí magnetické rezonance obrazy mozků starších lidí. Věkový průměr byl 68 let a 14 účastníků se během experimentu zapojilo do tanečních kurzů, další 12 podstoupilo hodiny fitness. U obou těchto skupin bylo zjištěno, že po 18 měsících provozování těchto aktivit se zvýšil objem jejich šedé hmoty, nejvíce konkrétně v oblasti hipokampu. Právě tato oblast se přitom výrazně podílí na učení a udržování paměti a často bývá právě věkem výrazně opotřebena. Aerobní cvičení tak pomáhá k tomu, aby se tato důležitá část mozku udržela fit.
Tancem ku zdraví
Ovšem oproti běžnému cvičení má tanec ještě několik dalších výhod. Jednak zlepšuje rovnováhu a související dovednosti vztažené k pohybu, a jednak i výrazně podporuje kognitivní schopnosti, jelikož tanec nepředstavuje výzvu jen pro fyzično, nýbrž i pro psychiku. Učení se často složitým kombinacím kroků zapojuje rozličná centra mozku a, jak řekla Kathrin Rehfeld, vedoucí výzkumu: „Cvičení má velký vliv na zpomalení, či dokonce zastavení mentálního a fyzického úpadku souvisejícího s věkem. V této studii ukazujeme, že dvě různé fyzické aktivity (tanec a cvičení) napomáhají zlepšit funkce těch částí mozku, které se s věkem zhoršují. Z přímého srovnání pak lépe vychází tanec, jelikož vede i ke zvýšení rovnováhy.“
Rovnováhou v tomto případě není myšlen pouze příjemný fakt, že dokážete chodit rovně, nýbrž zahrnuje i schopnost koordinovat kroky, různé pohyby rukou a nohou a pružně reagovat na rytmické změny v hudbě. Nemluvě o tom, že senioři jsou postaveni před výzvu, která není úplně banální, a tak se i v libovolně pokročilém věku mohou udržet fit. Benefity jsou prostě jasné! A aplikace těchto výsledků na sebe nenechá dlouho čekat. Vědci a odborníci na sport z německého Magdeburgu už vyvíjejí fitness programy, které zahrnují i taneční sestavy a hudební prvky. Efektivita cvičení pro seniory tak bude maximální nejen z hlediska udržení fyzické kondice, ale i psychického zdraví.
Text: MS