Chcete být odolnější vůči stresu? Pomohou tyhle bakterie!
Tipů, jak bojovat se stresem, je obrovské množství. Někdy však zdravá strava, pravidelné cvičení a snaha udržet klidnou mysl nestačí – a musejí nastoupit bakterie.
Obzvlášť v aktuálním předvánočním období na nás stres útočí ze všech stran. Máte nakoupené dárky? Dostatečně uklizený byt? Domluvená setkání se všemi příbuznými z pátého kolene? Anebo třeba dodělanou práci, než na dva týdny přestanete sledovat firemní e-maily? Málokdo z nás proplouvá těmito etapami bez pocitů, že se každou chvíli musí zbláznit. Ovšem pomoc je na cestě, přestože by ji člověk v takové podobě úplně nečekal; mohou nás totiž uklidnit bakterie!
Myši zase pomáhají lidem
Tým psychologů a neurovědců z americké University of Colorado Boulder zkoumal, jak přítomnost určitých bakterií v těle dokáže ovlivnit psychiku myší. Za tím účelem dostalo několik myších samců celkem tři dávky bakterie Mycobacterium vaccae, po nichž u myšáků výrazně vzrostlo množství jednoho protizánětlivého proteinu v hipokampu – tedy oblasti mozku zodpovědné za kognitivní funkce, regulaci úzkosti a strachu. To se v praxi projevilo tak, že když musely myši čelit nějakému stresoru (například jinému agresivnímu samci), jejich chování bylo o poznání méně úzkostné – prostě byli částečně imunní vůči stresu!
Bakterie proti stresu
Co tyto hlodavčí výsledky znamenají pro nás? „Pokud by se nám tyto závěry podařilo prokázat i u lidí, mohlo by to mít pozitivní důsledky pro léčbu celé řady zánětlivých onemocnění,“ řekl vedoucí výzkumu Matthew Frank. Přitom právě zánětlivá onemocnění mozku podle všeho stojí za úzkostmi, depresemi, posttraumatickou stresovou poruchou a dalšími psychickými problémy spojenými se zvýšenou mírou stresu. A to se samozřejmě může týkat i lehčích obtíží jako poruch nálad, což nás všechny ovlivňuje samozřejmě nejen před vypjatým vánočním obdobím.
Christopher Lowry, další z autorů výzkumu například uvažoval o využití této bakterie pro vojáky, kteří se připravují na těžké mise – takové, jež by mohly vést k vytvoření posttraumatické stresové poruchy. Zároveň stojí za zamyšlení, zdali je možné využít protizánětlivých účinků bakterie i zpětně; tedy třeba u válečných veteránů, kteří už bitevní traumata prodělali. A to je pouze několik způsobů použití, každopádně se jedná o další připomínku toho, jak je i pro naše tělo přítomnost určitých bakterií a probiotik zásadní!
Text: MS