Česká armáda koupí nový Oštěp proti tankům. Zničí i ruskou Armatu?
Zhoršující se mezinárodní bezpečnostní situace nutí i české politiky investovat do ozbrojených sil. Česká armáda tak po dlouhých letech nahradí další beznadějně zastaralé zbraně ve svém arzenálu.
Koncem listopadu ministerstvo obrany oznámilo záměr nakoupit další moderní vybavení pro armádu za stovky milionů korun. Mezi položkami uvedlo i nové přenosné protitankové střely amerického původu typu FGM-148 Javelin (Oštěp). Zakázka vyjde na více než čtvrt miliardy korun a Spojené státy je Česku poskytnou v rámci programu Foreign Military Sales. AČR tak po mnoha letech dostane opravdu moderní přenosnou protitankovou řízenou zbraň. Doposud si musela vystačit se zbytky zásob sovětských řízených střel s poloautomatickým naváděním typu 9M111 Fagot a 9M113 Konkurs.
Není to úplná novinka
Nicméně vedle nich už slouží moderní řízené protitankové střely Spike-LR izraelského původu, které ale představují integrální výzbroj kolových bojových vozidel KBVP Pandur II CZ. Nejde tedy o přenosné systémy pro pěchotu, která nyní disponuje především moderními švédskými tarasnicemi (či jinak také pancéřovkami) Carl Gustav M3, jež ale nepatří do kategorie řízených protitankových zbraní. FGM-148 Javelin tedy významně posílí schopnosti českých pozemních jednotek. Ovšem je nutno podotknout, že FGM-148 není v české armádě úplnou novinkou. V roce 2006 totiž ministerstvo obrany, respektive vojenská rozvědka pořídily javeliny pro 601. skupinu speciálních sil. Ovšem šlo jen o omezené množství několika kusů odpalovacích systémů a střel určených pro nasazení v Afghánistánu. Nyní se ale FGM-148 Javelin stane standardní přenosnou řízenou protitankovou zbraní české armády.
Počátky vzniku javelinu se datují do roku 1983, kdy americká armády vypsala požadavky na nástupce protitankové řízené střely M47 Dragon (známé také jako FGM-77 Dragon). V rámci programu AAWS-M byl nakonec v roce 1989 vybrán výtvor firem Texas Instruments a Martin Marietta (které jsou dnes součástí korporací Raytheon a Lockheed-Martin), který dostal označení FGM-148 Javelin. Vývoj ale trval ještě několik let, a tak se první protitankové komplety Javelin dostaly do výzbroje americké armády v roce 1996. O tři roky později si je pořídila i americká námořní pěchota a následovali i další zájemci ze zahraničí.
Proti tankům, vrtulníkům i bunkrům
FGM-148 Javelin je přenosný protitankový komplet středního dosahu s pasivním naváděním střely patřící do kategorie „odpal a zapomeň“. Hmotnost metr dlouhé střely činí bez mála 12 kg a její efektivní dosah je 2,5 km, maximální dolet je ale téměř dvojnásobný. Celý komplet váží 22 kg, skládá se ze tří částí – střely, odpalovacího tubusu a zaměřovací jednotky a nesou jej dva operátoři – střelec a nabíječ. Nabíječ při bojové činnosti zastává i funkci pozorovatele a vyhledává další cíle, zatímco se střelec soustředí na cíl primární. Princip fungování javelinu je velmi jednoduchý. Operátor zaměří celou jednotku na cíl, její termovizní senzory předají informace o poloze a typu cíle vlastní střele, jež je také vybavena termovizním zaměřovacím senzorem. Cíl je tak „zamknut“ a operátor střelu odpálí. Ta se pak na cíl navádí zcela autonomně bez zásahu operátora, který tak může společně s nabíječem ihned změnit stanoviště, aby nebyli vystaveni odvetné palbě.
Výhodou javelinu je i průběh odpálení střely. Její motor se totiž zažehne až několik vteřin po vypuštění pár metrů od stanoviště operátorů. Javelin tak lze použít i v zastavěných oblastech a městech, kde by jinak operátorům hrozilo popálení od šlehajících plamenů odražených od zdí. Střela je vybavena tandemovou hlavicí, takže dokáže ničit i vozidla a tanky vybavené reaktivním pancéřováním.
K cíli může střela směřovat ve dvou odlišných módech – v přímém nebo seshora. Minimální vzdálenost cíle v přímém směru musí činit 60 m, aby jej střela dokázala zasáhnout, při útoku seshora je to 150 m. Bojová hlavice rakety se aktivuje nárazem. Druhý uvedený mód se používá především proti tankům a obrněným vozidlům. Ty mají totiž nejslabší pancéřování na horní straně korby a bojové věže. Střela javelinu tedy po odpálení nejdříve nastoupá do výše a pak cíl zasáhne seshora. Přímý mód se používá při ničení budov, opevnění, bunkrů nebo také při útocích na vrtulníky.
DP