Vidíte černobílý, nebo barevný obrázek? Lidský mozek umí být zrádný
Jak ukazuje nepřeberné množství optických klamů, lidský mozek se často nechá zcela ošálit. Poměrně čerstvým příkladem je barevná mřížka, která zcela mění vyznění černobílého obrázku.
Je obrázek černobílý, nebo barevný? Na první pohled vypadá jednoznačně barevně, ovšem při bližším pohledu je patrné, že na něm něco nesedí. Jedná se totiž o černobílou fotku, která je překryta barevnou mřížkou. Lidský mozek však nevidí barevně pouze samotnou mřížku, nýbrž podle ní doplní i barvy k jednotlivým plochám pod ní.
"A demo of the color assimilation grid illusion"
— Akiyoshi Kitaoka (@AkiyoshiKitaoka) April 15, 2020
Parts of gray-scale appear to be tinted by color stripes.
Referencehttps://t.co/LIdTarHmfz pic.twitter.com/3ZDCDNvXIN
Za tímto nápadem i jeho technickou realizací stojí norský softwarový vývojář Øyvind Kolås, který na fenomén upozornil v roce 2019. Ujal se pro něj název Color assimilation grid illusion, tedy v překladu „iluze barevného přizpůsobení (či asimilace) mřížky“. Nemusí přitom jít výhradně o mřížku, podobného efektu lze dosáhnout i při použití barevných teček či pruhů, ovšem mřížka je nejméně rušivá vůči samotnému obrázku, a tak vytváří nejsilnější iluzi. „Přesaturovaná barevná mřížka překrývající černobílý obrázek způsobuje, že černobílá pole jsou vnímána jako barevná,“ vysvětloval autor.
Jak efekt v praxi funguje, si dokonce můžete vyzkoušet sami na tomto odkaze – s libovolným nahraným obrázkem lze experimentovat. Tloušťka čar a hustota barevné mřížky následně určí, jak výrazné barvy na obrázku uvidíte.
Schopnost lidského mozku doplňovat chybějící fakta je skutečně fascinující, což potvrdil i profesor Bart Anderson z Univerzity v Sydney, odborník na vizuální percepci. Podle něj totiž mozek komprimuje vizuální informace, aby člověku poskytl rychlý, povšechný dojem o okolní realitě. Ne vždy jsou však tyto rychlé úsudky zcela správné…
ZDROJ: Color Assimilation Grid Illusion
Odkaz na obrázkovou licenci Creative Commons.