Bydlíte ve vyloučené lokalitě? Pozor, zvyšuje se šance vašeho napadení
Kriminalita, násilné činy, vyloučené lokality. Jednotlivé prvky stejné rovnice. Je to bohužel velmi logické.
Kriminalita vašeho bydliště
Kriminalitou jsou ohroženi především mladí a také ti, kteří se hlásí k romské etnicitě či národnosti. Vyplývá to z výsledků výzkumu kolektivu plzeňské filozofické fakulty, který pod vedením Ladislava Touška z katedry antropologie strávil zhruba 18 měsíců ve vybraných místech v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. ČTK to řekla mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.
Mezi nejčastější formy kriminality patří podle zjištění výzkumníků násilí z nenávisti, krádeže, vyhrožování násilím a vandalismus. Všem kategoriím kriminality byla za poslední rok vystavena zhruba pětina obyvatel vyloučených lokalit. Diskriminován byl v posledním roce každý čtvrtý respondent, nejčastěji při hledání bydlení a hledání práce.
Kriminalita je vnímána obyvateli sociálně vyloučených lokalit jako vážný společenský problém, jako vůbec nejpalčivější ale vidí nezaměstnanost. Kriminality se častěji obávaly ženy, nejstarší lidé a obyvatelé větších měst. Důvěřovali především asistentům prevence kriminality, nejméně místní samosprávě.
Labyrintem zločinu a chudoby
Tým nyní zveřejnil jeden z klíčových výsledků projektu, kterou je monografie nazvaná Labyrintem zločinu a chudoby: Kriminalita a viktimizace v sociálně vyloučených lokalitách. Monografie přináší podle Touška poprvé v ČR empiricky podložené závěry o stavu kriminality z pohledu samotných obyvatel. "Zajímala nás především viktimizace, tedy proces, kdy někomu vzniká újma v důsledku jednání či nejednání jiných osob. Obyvatelé těchto míst jsou proti svému okolí výrazně častěji viktimizováni," uvedl. Zatímco "viktimizováno" bylo někdy v minulosti devět z deseti obyvatel sociálně vyloučených lokalit, s vlastním překročením zákona jich měla zkušenost přibližně čtvrtina.
Výzkumný kolektiv zkoumal komplexní stav kriminality a souvisejících fenoménů v českých sociálně vyloučených lokalitách tři roky. Výzkumníci nejprve provedli ve 300 sociálně vyloučených lokalitách po celé ČR dotazníkové šetření na řadu témat od společenských problémů, strachu z kriminality a hodnocení institucí zajišťujících bezpečnost přes vlastní zkušenosti v roli obětí kriminality a diskriminace až po kontroly policií a orgánu ochrany dětí i zkušenosti s pácháním kriminality. Mírně upravený dotazník pak vyplňovali lidé žijící mimo vyloučené lokality ve stejných obcích. Poté strávili výzkumníci 18 měsíců ve dvou krajích a doplnili číselné údaje pozorováním a rozhovory.
Cílem projektu Bezpečnostní rizika sociálně vyloučených lokalit, který skončil v listopadu 2018, bylo přispět k poznání kriminality v těchto místech ČR. Podpořilo ho ministerstvo vnitra. Jeho součástí je metodika prevence kriminality, která čerpá i ze tří workshopů odborníků. Informace a publikace jsou na webu www.brizolit.org.