29. března 2021 10:30

Bulharsko odhalilo elitní ruské špiony, kteří posílali citlivé informace do Moskvy

Obrovský skandál odhalených ruských špionů v Bulharsku má mezinárodní přesah.

Bulharské kontrarozvědce a dalším tajným službám se minulý týden podařilo odhalit řadu ruských špionů, z nichž pět (některé zdroje mluví o šesti) skončilo ve vazbě. Bulharská zpravodajská komunita přitom z pochopitelných důvodů tají, kdo další je ještě v jejím hledáčku.

Kdyby se jednalo o „běžné“ špiony, jejichž odhalení se čas od času podaří i u nás, byli by v tichosti vyhoštěni. Jenže tentokrát se podařilo ulovit skutečně velké ryby. Bulhary zaskočilo, že jedním z nejvýše postavených ruských špionů byl člověk, který měl chránit Bulharsko před hybridními operacemi – včetně těch špionských. Tím, že Rusové přišli o tuto elitní pozici v horních patrech obrany Bulharska, sice dostali velkou ránu a prohráli bitvu, ale zdaleka neprohráli válku.

Bulharská státní televize BNT o pozicích elitních ruských špionů napsala: „První je manažerem ministerstva obrany. Druhý je zaměstnanec Vojenské zpravodajské služby. Třetí je také důstojníkem ve službě ve Vojenském zpravodajství. Čtvrtý je bývalý důstojník vojenské rozvědky, současný vysoký úředník bulharského parlamentu, který vede tajnou kancelář parlamentu.

Úkolem rezidenta, tedy jakéhosi velícího či styčného důstojníka, je vybudovat agenturní síť. „Prokuratura zveřejnila záznamy telefonních rozhovorů, ve kterých rezident dával pokyny. Distribuovali fotografie zaměstnanců, kteří odebírali informace ze svého kancelářského počítače, a také to, jak si stejní zaměstnanci vyměňují měnu v směnárně a množství peněz v jejich kanceláři. Je zřejmé, že jim rezident zaplatil mzdu,popisuje detaily BNT.

Identita rezidenta

Ivan Iljev je bývalý šéf vojenského zpravodajství, člověk, u kterého se sbíhaly nitky tajných operací. Pro Rusy muselo být jeho naverbování svatým grálem. Jakkoliv se může zdát vynášení extrémně tajných a citlivých materiálů riskantní operací, metody špionáže v tak vysokých pozicích byly jednoduché. Vstupenkou do tajných dveří totiž byla vstupní karta zaměstnance.

Pak už se jednalo o jednoduché činnosti jako kopírování tajných materiálů, jejich přefocování nebo natáčení pomocí mobilních telefonů. Data byla následně předávána Rusům na jejich ambasádě pomocí manželky jednoho z obviněných, která měla dvojí občanství (bulharské a ruské), a proto nebylo divné, že docházela na ambasádu. Zároveň probíhaly klasické schůzky v místech se sníženým rizikem odposlechu, jako jsou veřejné parky, či obligátní procházky kolem řeky.

Bulhaři jsou Rusům dlouhodobě příznivě nakloněni. Pro jejich vděk je ale třeba jít dál, než jen do doby druhé světové války. Rusové totiž jejich území ochránili od osmanské okupace v rámci rusko-turecké války v letech 1877–1878, za což jim Bulhaři byli náležitě vděčni. Proto je odhalení špionů z Ruska pro Bulhary náležitým zklamáním, neboť jde o důkaz, že jakkoliv se Putinovo Rusko může tvářit přátelsky, je dobré se před ním mít na pozoru.

Ve hře je Severní Makedonie nebo Česko

Připusťme, že bipolární svět, jak ho známe z dob studené války, stále existuje. Na jednom břehu stojí Rusko a Čína se sklonem k diktatuře, ať už jde o vládu jednoho muže (Rusko) nebo jedné strany (Čína). Na druhém pak najdete západ s jeho demokratickými principy. Bulharské zdroje naznačují stopu vedoucí ke špionáži v Severní Makedonii, která se čerstvě stala 30. členem NATO. Odhalená špionážní sít sice odborníky fascinuje vysoce postavenými úlovky, obecně však panuje shoda, že jde v rámci ruských špionážních aktivit jen o vrchol ledovce.

Naddimenzovaná ruská ambasáda v Praze jasně naznačuje, že jsou ruské špionážní aktivity hluboko prorostlé i na našem území. Důvodů pro to je celá řada. Nejde jen o aktuální hru o dostavbu Dukovan, kde bezpečnostní složky v čele s BIS jak Rusko, tak Čínu z bezpečnostních důvodů nedoporučují. Důležité jsou i naše vazby na NATO a EU, tedy na organizace, které Ruskem samozřejmě nejsou vnímány příliš pozitivně.

Za zmínku mimochodem stojí i antivaxinační kampaň, která aktuálně „jede“ pomocí řetězových e-mailů. Ta má za úkol vzbudit pochybnosti o schválených západních vakcínách a posílit situaci neschválenému Sputniku V, za který nepřehlédnutelně lobbují i někteří čeští politici. Uvidíme, jak to celé dopadne, po odhalení špionů v Bulharsku je každopádně situace zase o něco napjatější.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom