Budou vládnout rostliny lidem? Není to tak nemožné…
Přirozený řád věcí, který vidíme kolem sebe, je docela jednoznačný a jednoduchý: rostliny nemyslí, a proto jsou na potravinovém žebříčku úplně nejníž. Ale co kdyby se něco změnilo?
Slavná, mnohokrát zfilmovaná kniha, Den trifidů, ukazuje, jak se z lidí stanou otroci rostlin. To téma je sice chytlavé a v knize vypadá docela realisticky – má ale jednu drobnou závadu: rostliny jako trifidi neexistují. A přesto: některé vlastnosti rostlin jsou jako stvořené k tomu, aby světu vládly.
Inteligentní rostliny?
V posledních letech se vědci hodně zaměřují na výzkum inteligence rostlin. Problém je v tom, že většina definic inteligence se na schopnosti rostlin vůbec nehodí. Ale botanici už řadu let ví, že jiné projevy chování rostlin by se jako inteligence daly označit. Tomuto problému se už řadu let věnuje izraelský biolog Daniel Chamowitz.
Zjistil, že překvapivé množství rostlin slyší, vidí a dokonce i cítí. Smysly rostlin jsou podle něj velmi podobně rozvinuté jako u zvířat – ale protože nemají žádné vnější orgány podobné očím nebo uším, není to tak nápadné. Ale důkaz znáte každý z každodenního života.
Když někam dáte nezralé ovoce společně se zralým, tak to nezralé dozraje mnohem rychleji, než kdyby bylo samotné. Je to tím, že spolu ovoce komunikuje. To zralé uvolňuje zvláštní feromony – a to nezralé je vnímá, cítí je. Ovoci se to vyplatí: když dozrává současně, stoupá tak šance, že v přírodě alespoň nějaké unikne zvířatům. Velmi zjednodušeně řečeno: ovoce si spolu vyměňuje informace, které dokáže využít k přežití.
Film Den Trifidů uvidíte na Prima Cool v sobotu 21.prosince ve 20:00
Ani zvíře, ani rostlina
Máme ve zvyku přemýšlet o rostlinách a zvířatech jako o něčem zcela odlišném. Ale oba tyto světy se stýkají a protínají mnohem víc, než by se mohlo zdát. Důkazů je hromada: například vajíčka mloků a jeden druh řasy. Tato řasa (oophyla) pronikne do nitra vejce a tam odebírá oxid uhličitý, který embryo produkuje. Na oplátku zárodku dává kyslík, jejž získává řasa klasicky fotosyntézou. Dokonalé? Jen zdánlivě; hybridi rostlin a zvířat totiž mohou nabít ještě bizarnějších podob.
Elysia Chlorotica, Foto:
Roku 2011 americký biolog Sidney Pierce studoval mořské plže druhu Elysia. Na první pohled vypadá divně – skoro jako list. Ukázalo se, že tento tvoreček má k listům opravdu docela blízko – dokáže se totiž jako jediné zvíře na světě živit jen slunečním svitem!
Naučil se od řas převzít od nich chloroplasty, díky nimž funguje jako malá solární elektrárna. Normálně se živí rostlinami, ale když potřebuje, dokáže žít jen ze slunečního světla. Vědci to testovali v laboratořích – a Elysia bez potravy vydržela bez problémů řadu měsíců.
Podle dr. Pierce se plž tento evoluční trik naučil relativně nedávno – a zdá se, že to velmi pomáhá v jeho množení i šíření. Je tedy možné, že příroda za pár set tisíc let obě větve života spojí a kdo se nepřizpůsobí, bude evolucí převálcován? Nechceme strašit, ale…