Brokovnice, mačety i laserové zbraně: všechny tyto zbraně byly ve vesmíru!
I astronauti se občas vyzbrojili. A někdy i pořádně!
Astronauti a kosmonauti jsou známí jako mírumilovná cháska. Občas ale nutnost velí k obezřetnosti – v historii letů do vesmíru tak posádky kosmických plavidel občas musely být vyzbrojeny sečnými, výjimečně i střelnými zbraněmi. Důvody byly různorodé, minimálně jednou však obsáhly i střelbu přímo na oběžné dráze!
Kapesní nožík
Začlenění sečných a bodných zbraní bylo samozřejmě přijato nikoliv kvůli nutnost přeprání vesmírných monster, ale naopak pro případ přistání modulu mimo plánovanou oblast Země, například v divočině. Posádky by tu musely přežít minimálně několik hodin, ne-li dnů v nehostinném prostředí. První nože z tohoto důvodu byly už ve výbavě astronautů programu Mercury – šlo o otevírací kapesní nožíky Model 17 Astro, jejichž čepele byly tak ostré, že by si jimi posádka jednočlenné kapsle mohla v případě potřeby do modulu vyřezat i vlastní díru.
Mačeta M-1
Vidina neplánovaného přistání během letu postupně zavedla do krabičky poslední záchrany daleko více předmětů než jen nožík. Jedním z takových byla i mačeta M-1 od společnosti W. R. Case & Sons Cutlery Co., která byla ve výbavě posádek lodí Geminy a Apollo. Byla vybavena zlehčenou polypropylenovou rukojetí a v případě nutnosti měla posádkám plavidel sloužit k prosekání se džunglí.
Švýcarský armádní nožík
Konečně nelze nezmínit ani pověstný švýcarský armádní nůž od Victorinox AG, který se nachází ve standardní výbavě i dnes pro posádky Mezinárodní vesmírné stanice. NASA jej využívala již od 70. let. Pokud však čekáte na slíbené palné zbraně, pro ty od Američanů budeme muset zamířit do programu ruského!
Hybridní pistole TP-82
Kde si s sebou Američani pro případ přistání mimo kurz brali mačety, Sověti volili rovnou střelné zbraně. Moduly plavidel Sojuz byly střelnými zbraněmi vybaveny na pravidelné bázi a model TP-82 byl specificky vyvinut právě pro účely programu. Jeho trojice hlavní mohla střílet běžné projektily, broky anebo světlice. Po úpravě šlo zbraň užít i jako mačetu. Iniciátorem jejího vývoje byl sám Alexej Leonov, který musel po jednom ze svých přistání zápolit s lesním prostředím – a výskyt medvěda by mu po návštěvě kosmu pořádně pokazil den. TP-82 byly využívány až do roku 2006 a poctily svou návštěvou i Mezinárodní vesmírnou stanici.
Pistole Makarov a další
Zatímco TP-82 je ještě specifický kus zbraně, poloautomatické pistole Makarov jsou již běžné konstrukce. Používá je i ruská armáda. Podle různých informací byly do výbavy na palubě Sojuzů zařazeny po vyřazení TP-82.
Sovětské laserové pistole
Zřejmě nejšílenější kus kosmické zbraně byl vyvinut pro sovětské kosmonauty v 80. letech. Bylo to totiž v době vzniku amerického programu Strategické obrané iniciativy a militarizaci kosmu předpovídali i sovětští plánovači. Nakonec z ní sice sešlo, její pohrobci však přežívají dodnes. Sovětské futuristicky působící laserové zbraně využívaly k vytvoření laserového paprsku pyrotechnického blesku a měly být určeny pro vyřazení optických systémů nepřátelských plavidel nebo satelitů. Paprsek zbraně byl prý velmi účinný. Mluví se o tom, že by se dokázal propálit přes stínění helmy či oslepit nepřátele až na vzdálenost kolem 20 metrů.
Ladislav Loukota