Brnění budoucnosti se začne vyrábět z lidských vlasů
Až zase budete u holiče sledovat, jak prameny vašich vlasů mizí na zemi, uvědomte si, jak zásadní poklad právě ztrácíte.
Vlasy byly symbolem moci již v antice i v Bibli – právě v nich se skrývala síla slavného Samsona, bez bujné hřívy si nejde představit žádného mytologického reka. Šlo sice o představy naivní, přesto však velmi pravdivě odrážely fascinaci našich předků kvalitou a pevností tohoto neobyčejného přírodního materiálu.
Vlasy stály dlouhá léta mimo zájem vědců, teprve objev nejmodernějších zobrazovacích metod zase přitáhl pozornost vědců k lidské hlavě a její přirozené pokrývce. Inženýři z University of California dostali od americké letectva lukrativní zakázku na výzkum vlastností lidských vlasů, jež by se daly použít anebo replikovat ve zbrojním průmyslu. Vojáky i vědce nejvíce fascinovala pevnost a další strukturální vlastnosti vlasů.
Ze studie, jež z tohoto výzkumu vzešla, vyplývá, že lidský vlas je stejně pevný jako stejně silné ocelové lano – ale současně je mnohem pružnější. Navíc je daleko lépe než ta nejpevnější ocel schopné reagovat na rychlé a náhlé změny vyvinuté síly.
A právě tato vlastnost je podle kalifornských inženýrů tím, co vlasy předurčuje, aby se staly materiálem budoucnosti při vývoji nové generace neprůstřelných vest a dalších typů tělesných pancířů. Již dříve se uvažovalo, že by se pro vývoj těchto pomůcek dala využít například pavoučí vlákna, ale ukazuje se, že syntetizovat je, je stále ještě příliš pracné a především drahé. Struktura vlasu je však jednodušší, takže by výroba nebyla tak komplikovaná. Vědci se navíc pojistili tím, že všechny výsledky jejich výzkumu (i toho budoucího) by se daly komerčně stejně dobře využít také v kosmetice, ať už pro vývoj kvalitnějších paruk, tak i pro péči o opravdové vlasy ještě na hlavě...
Pro vědce z projektu je teď, poté co věnovali výzkumu tisíce hodin, naprostou záhadou, proč je vlastně lidský vlas tak dokonalým evolučním vývojem s natolik jedinečnými a pozoruhodnými vlastnostmi – a přitom ho vlastně využijeme tak málo.
Text: MK