Britská bitevní loď budoucnosti: vypadá jako ze Star Wars!
Seznamte se, tohle je Dreadnought 2050!
Torpéda, která se pohybují rychlostí 600 km/h, elektromagnetické dělo s dostřelem jako raketa, čtyřmotorové vrtulníky vybavené lasery a dálkově ovládané drony. Plus můstek s hologramy. To není popis nějaké rakety z nových Star Wars, ale nová britská válečná loď…
Tedy ne hotové plavidlo, ale koncept, který je na inženýrských prknech britských zbrojařů. Britské ministerstvo obrany ví, že počtem lodí už na potenciální nepřátele nestačí. A že jediná cesta, jak se stát konkurenceschopným, je mít lodě kvalitnější a modernější. Proto přišlo s myšlenkou nazvanou “Dreadnought 2050”, která má Británii přinést stejnou vojenskou výhodu jako první Dreadnoughty na začátku 20. století. Tehdy roku 2006 představila britská admiralita plavidlo, které zcela změnilo podobu námořní války na nejméně polovinu století. Nyní chce ministerstvo obrany a ve spolupráci s námořnictvem přinést podobně velkou změnu.
Na první pohled vypadá návrh všelijak, jen ne lacině. Dreadnought 2050 je trimaran, neboli loď se třemi trupy. Na návrzích působí extrémně futuristicky: jeho trupy nejsou pancéřované ocelí, ale tvrzeným akrylátovým sklem.
Z materiálů budoucnosti by měl podle vizionářů Royal Navy pocházet i zbytek dalších důležitých součástí. Například tradiční věž plnou senzorů nahradí dron se čtyřmi rotory – ten bude operovat nad plavidlem a bude mu dodávat všechny možné údaje. Na vlastní ochranu i obranu lodi by měl být vyzbrojený laserovým dělem. Energii bude dostávat z lodi kabelem vytvořeným z nano-trubiček.
Hlavní zbraní už také nemá být klasický kanón anebo rakety. Na nepřátelské cíle by měl dreadnought útočit elektromagnetickým dělem. Jeho dostřel se teoreticky pohybuje ve stovkách kilometrů. Na bližší cíle by měla stačit superkavitační torpéda, jejichž rychlost by měla překonávat cokoliv, co se dnes pohybuje na hladině nebo pod ní.
V zadní části lodě bude umístěný hangár a vzletová paluba pro drony, které by měly být zbraní pro vytvoření vzdušné dominance. Dreadnought už by se neměl spoléhat na lidské piloty, drony jsou menší, nahraditelné a v podstatě také spolehlivější: jejich piloti nemusí zabírat místo na lodi a mohou své stroje ovládat z bezpečí nějaké vojenské základny.
Úplným technologickým vrcholem však má být můstek lodi. „Ops Room“, jak je v projektech nazýván, by měl být vybavený centrálním holografickým stolem. Zatímco dnes je na můstku podobně velké lodi potřeba nejméně 25 osob, u Drednoughtu tu bude jen pět dobře vyškolených specialistů. Podobným způsobem se sníží i počet posádky na zbytku lodě: v současné době mají taková plavidla asi 200 mužů, nová generace bude ovladatelná posádkou složenou z 50 lidí!