Bizona zasáhl blesk – přímo do těla. Jak se mu vede?
Zásah bleskem je většinou smrtelný nejen pro člověka, ale také pro většinu velkých zvířat. Po celé planetě umírají na zásah bleskem lidé i zvířata – a jen málokdo je schopen jeho energii odolat.
Podle statistik WHO ročně blesky zabijí možná až 24 000 lidí – statistiky z rozvojových zemí jsou v tomto ohledu ale značně nespolehlivé. Ale nejen lidé – také obrovská množství zvířat jsou blesky každoročně zabita.
Jediný úder blesku dokáže zabít celé stádo dobytka – například roku 2009 to bylo 16 krav ve Skotsku, roku 2008 52 telat v Uruguayi nebo 11 krav v Německu roku 2008. Energii blesku neodolají ani ti největší suchozemští savci: víme o spoustě případů, kdy v Africe tímto způsobem zemřely žirafy, a z USA známe dokonce jeden podrobně popsaný případ, kdy blesk zabil dospělého slona (stalo se to roku 1972 – šlo o cirkusové zvíře).
U menších zvířat je to ještě mnohem horší: počty mrtvých kusů se musí počítat po jednom záblesku často i na stovky – tak například 835 ovcí zemřelo poté, co do stáda uhodil blesk roku 1939 v Utahu.
O to zajímavější je případ bizona Sparkyho, kterého blesk přímo trefil roku 2013. Bizoni jsou pořádně drsná zvířata – 190 centimetrů svalů, silné kůže a masivních kostí, které, když se dají do pohybu, dokáže zastavit jen máloco. Na Sparkyho příkladu uvidíte, že ani blesk…
Sparky si spokojeně žil v Iowě, konkrétně v Neal Smith National Wildlife Refuge. Až do roku 2013, kdy ho zasáhl blesk. Samotný zásah nikdo kromě samotného bizona neviděl, ale následků si všimla Karen Viste-Sparkmanová, bioložka, která zde studovala, jak se v oblasti daří zvířatům.
Zaznamenala, že jeden z bizonů zaostává za stádem, krvácí a podivně se motá. Když ho vědci pozorovali zblízka, ukázalo se, že jeho zranění mohla být způsobena pouze bleskem – a to přímým zásahem blesku do plecí. Biologové bizona dále sledovali a také ho pojmenovali, právě tehdy dostal jméno Sparky, neboli Jiskřivý…
Přestože zpočátku byl jeho stav vážný, biologové nezasahovali a monitorovali ho. I když se to zdá neuvěřitelné, stav zvířete se den ode dne lepšil.
Tři roky poté je Sparkymu 11 let, váží 800 kilogramů a je zcela zdravý. Jediný problém, který mu zůstal, je lehce pomalejší chůze. Nezbývá než doufat, že blesk se dvakrát netrefí do stejného bizona…