Bizarní svět Olivera Stonea: Castro, Chávez... a Putin
Brzy se dočkáme čtyřdílného seriálu Svět podle Putina, v němž ruského prezidenta zpovídá slavný režisér Oliver Stone. A to je ideální příležitost k připomenutí bohaté a v mnoha ohledech nekonvenční kariéry tohoto kontroverzního filmaře.
Oliver Stone bezpochyby patří mezi nejvýraznější režiséry své generace. Na přelomu 80. a 90. let natočil celou řadu snímků, které se zapsaly do dějin kinematografie zlatým písmem. Válečná dramata popisující hrůzy vietnamského konfliktu (Četa a Narozen 4. července), dále životopisy Johna F. Kennedyho (JFK), Richarda Nixona (Nixon) a zpěváka Jima Morrisona (The Doors) nebo nekompromisní pohled na fungování nejslavnější burzy světa na Wall Street. Tato díla byla úspěšná komerčně i mezi kritiky a Stone byl oprávněně považován za jednu z nejzářivějších režisérských hvězd. Všemi těmito snímky také docela výrazně prosakuje odpor k establishmentu a standardnímu americkému patriotismu, vysoká filmařská kvalita však dokázala udržet Stonea na vrcholu popularity.
O to kontrastněji působí Stoneova filmografie v 21. století. V roce 2006 totiž natočil drama World Trade Center o útocích z 11. září a o dva roky později životopisný film o Georgi Bushovi mladším s jednoduchým názvem W. Přestože si tyto látky vyloženě říkají o neotřelé pojetí, opírající se do zajetých amerických hodnot, Stone je uchopil krotce a především k 43. prezidentovi USA byl nečekaně shovívavý. A kde je tedy onen zmíněný kontrast? V těch samých letech totiž Stone čile natáčel dokumenty, které do Spojených států naopak tepaly zcela nekompromisně.
Alternativní dokumenty
Stoneovy neortodoxní názory na americkou zahraniční politiku se totiž naplno ukázaly právě v dokumentární tvorbě. Roku 2003 natočil celovečerní rozhovor s Fidelem Castrem s názvem Comandante a ke kubánskému revolucionářovi se pak vrátil ještě dvakrát. Největší kontroverzi přinesl dokument South of the Border, v němž se Stone až podezřele přátelsky bavil s řadou jihoamerických diktátorů. Málokdo pochybuje o tom, že Spojené státy nejednoho svého jižního souseda využili, ovšem diktátorské režimy Huga Cháveze ve Venezuele či Raúla Castra, který se na Kubě ujal moci po svém bratrovi, mají do dokonalosti také daleko. Jako by však Stoneovi stačilo, že názory lídrů jednotlivých zemí Jižní Ameriky jsou poměrně jednotně proti USA, a tak je nepodroboval nesmlouvavé dokumentární kritice, nýbrž s nimi jednal ve velmi přátelském duchu.
V roce 2012 se pak Stone pustil na nejtenčí led, když se rozhodl revidovat novodobé dějiny Spojených států. Společně s několika historiky sepsal a natočil desetidílný dokument Neznámé dějiny Spojených států, v němž shrnuje agresivní zahraniční politiku USA od druhé světové války po současnost. Nutno uznat, že se jedná o výklad sice alternativní, ovšem rozhodně ne absurdní. Koncem loňského roku se v kinech objevil hraný film Snowden, zachycující dění kolem slavného whistleblowera, aktuálně žijícího v Rusku. A všichni víme, jak tahle Stoneova etapa zatím končí – u ruského prezidenta Vladimira Putina. Na první část pořádně kontroverzního seriálu Svět podle Putina se můžete podívat v pondělí 19. června na Prima ZOOM. Jak je vidět z předchozí Stoneovy tvorby, o konvenční pohled se rozhodně jednat nebude…
Text: MS
A můžete se podívat i do galerie na záběry z natáčení nejnovějšího dokumentu: