Biologové testovali reakce potkanů na marihuanu. Dopadlo to špatně...
S tím, jak se liberalizuje užívání marihuany po celém světě, je třeba tuto drogu intenzivněji testovat. Jenže to přináší i mnoho problémů...
Když se objevují zákony umožňující užívání marihuany, je nutné mít zcela přesná měření, která stanoví, jaká množství jsou ještě v různých situacích vhodná. Většina těchto testů je prováděna na laboratorních potkanech. Jenže tady vědci narazili na problém.
Potkani se totiž chovají až příliš podobně jako lidé: když jsou vystaveni působení marihuany, změní své chování. Jejich reakce se podobají „zkouřenému“ člověk, projevují radost, ale současně jsou moc „zhulení“ na to, aby se jim chtělo dělat nějaké experimenty, jež po nich vědci chtějí. Potkani se prostě rozvalí a užívají si světa, aniž by plnily úkoly, které po nich biologové vyžadují.
Na tento problém upozornili vědci, kteří chtěli studovat, jak ovlivňuje kanabioidů THC a CBD úroveň lenosti. V odborném časopise Journal of Psychiatry and Neuroscience uvedli, že v podstatě nebylo možné nic testovat, potkani totiž nechtěli dělat vůbec nic, a to ani když jim byla nabízena maximální možná odměna.
Je marihuana opravdu neškodná?
Před rokem vyšla velká studie Americké pediatrické akademie zpráva o užívání marihuany mezi dětmi ve věku pod 18 let. V závěru experti doporučují, jak změnit současnou situaci. Shodují se, že marihuana by se měla mladistvým povolit!
Studie tvrdí, že zákony by se měly změnit tak, aby mladí lidé nebyli za rekreační užívání marihuany trestáni. Tato zpráva vychází pravidelně co 10 let, od jejího posledního vydání roku 2004 se ale mnohé změnilo, především naše informace o marihuaně a jejích účincích na mozky mladých lidí. Navíc dva americké státy (Washington a Colorado) už marihuany legalizovaly, takže se konečně ví, co tato změna udělá se společností.
Text: MK