Biologické hodiny existují! Vědci našli mechanismus, který nám říká: „Tak už si pořiď děti“!
Milé čtenářky, nic si nenamlouváte, příroda s vámi opravdu manipuluje!
Vědci už dlouho vědí, že neurony hrají klíčovou roli ve správně načasovaném spouštění puberty. Ale nová studie vědců z University of Otago ukazuje, že neurony mají i další roli – pověstných biologických hodin, které ženám našeptávají, aby si co nejrychleji pořídily dítě.
Neurony jsou umístěné v oblasti mozku, která se nazývá arcuate nukleus. Během puberty začínají uvolňovat protein kisspeptin – a ten excituje neurony na podvěsku mozkovém. To způsobí uvolňování hormony, které nastartují varlata nebo vaječníky a celé to udělá z milého dítěte nesnesitelného puberťáka…
Ale ty stejné neurony nám pomáhají i v dospělosti – i když řada žen i mužů by možná raději výraz „pomáhají“ v tomto případě raději použila v ironických uvozovkách. Neurony během dospělosti kontrolují pravidelné uvolňování hormonů z podvěsku mozkového, které nás ovlivňují celý reproduktivní věk.
Tým experimentoval na myších a vědci umělou stimulací neuronů dokázali pokusným subjektům spouštět hormonální změny.
Tento výzkum je sice nesmírně působivý, pohybuje se však teprve „na půl cesty“. Proč? Zatím totiž nevíme, co vyvolává spouštění aktivace neuronů – nevíme tedy, kde se bere ten prvotní impuls, který z nás vytváří dospělce…