Balená voda je tisícinásobně dražší než kohoutková a může být hůř. Jak je to možné?
Voda kupovaná v plastu je mnohem dražší, než se na první pohled zdá.
Vracejí se dvě ženy v africkém Sahelu od jediné, 7 km vzdálené studny. Každá má na hlavě kbelík zakalené vody, který má pokrýt celodenní spotřebu. A jedna říká té druhé: „Představ si, že kdesi v Evropě je země, kde mají úplně čistou pitnou vodu, kterou lijí do záchodu, aby spláchli výkaly. A to není všechno. Oni si pak jdou koupit jinou vodu, speciálně zabalenou, která je stejně dobrá, ale mnohem dražší.“ „To není možné,“ oponuje jí ta druhá. „Tak hloupý nikdo není.“
Uvedený dialog je samozřejmě anekdotou, již je třeba brát s nadsázkou. I tak je ale tato situace postavena na reálném základě. Zatímco v Sahelu je voda extrémně nedostatkovým zbožím, my jí nejen plýtváme, ale dopřáváme si i luxus širokého výběru balených vod. „Průměrná denní spotřeba vody na osobu v roce 2019 byla cca 89 litrů,“ píše se na stránkách Severočeských vodovodů a kanalizací. Voda, která upravená teče z kohoutků, je na jedné straně rovnice. Na druhé stojí Dienaba Sow ze sahelského Toungu, která 3x denně jezdí na oslím povozu k 3,5 km vzdálené studni, aby dovezla vodu pro jedenáctičlennou domácnost, 7 koz a dva osly. Že by vodu měla na dosah v mnoha příchutích, čistou a mohla s ní splachovat výkaly, si ani neumí představit.
Nanoplasty v placentě
Studie publikovaná v prestižním magazínu Science of the Total Environment odhaduje, že produkce balené vody jen pro barcelonskou populaci má za následek vyhynutí více než jednoho druhu organismu ročně. Autoři na příkladu Barcelony uvádějí, že pokud by všichni obyvatelé tohoto města přešli na balenou vodu, měla by zvýšená produkce 1 400 krát větší dopad na ekosystémy, a dokonce by náklady při započtení těžby zdrojů byly 3 500krát vyšší, než kdyby pili jen vodu z veřejných zdrojů. Přitom škody, které se díky baleným vodám v podobě mikro a nanoplastů v přírodě objevují, každým dnem narůstají. „Mikro a nanoplasty byly nalezeny téměř všude, dokonce i v lidské placentě, a zvýšené používání balené vody k problému jen přispívá,“ vysvětlují autoři studie.
Důvody nadužívání balené vody
Základem je nedůvěra nejen ve vodu z přírodních zdrojů, ale i ve vodu z veřejných vodovodů. Zároveň má balená voda, často ochucená či sycená, lepší chuťové vlastnosti a nemalou zásluhu má i marketing. „Vzhledem k dopadům na životní prostředí i na zdraví je voda z vodovodu lepší volbou než balená voda, protože balená voda vytváří širší škálu dopadů,“ vysvětlila spoluautorka studie Cathryn Tonne. Lepší alternativu k balené vodě představuje domácí filtrování.