Babí léto na Prima ZOOM: naše tipy na druhý zářijový týden
Na tento týden jsme si na vás nachystali řadu vizuálně působivých pořadů – a jeden dokument, který podráždí i vaše zvukovody!
Vydejte se s námi za přírodním i historickým dobrodružstvím. Schováte se před lavinou, utečete katovi, potkáte se s velrybími zabijáky, nahlédnete za zavřené dveře druhé světové války, zažijete útok na New York, poznáte pravou barvu dinosaurů a co teprve jestli máte Einsteinův faktor. Rozmanitá Prima ZOOM je tu pro vás.
Premiérové tematické bloky sledujte vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.
8. 9. 21.00 – Katastrofy na povel (Lavina)
Každý díl tohoto vzrušujícího nového seriálu přináší novou výzvu pro vědce Tima Samarase a jeho tým. Jak se jim podaří změřit rychlost laviny, sílu výbuchu teroristické bomby nebo tornáda? Tim používá prověřené vědecké přístroje i své nejnovější vynálezy, aby lépe prozkoumal a vyčíslil podstatu děsivých katastrof. Díky tomu jim pak snad dokážeme lépe předcházet.
9. 9. 21.00 – Dějiny francouzských katů
Francie zrušila trest smrti v roce 1981, až 114 let po Portugalsku. Tento dokument nám popíše historii katů, kteří byli vždy na okraji společnosti. Ve 12.–13. století musel francouzský král posílit svoji moc, takže zavedl veřejné popravy, které měly být odstrašující a měly snížit kriminalitu. Smrti tehdy předcházelo dlouhé utrpení. Kati jednali velmi brutálně, používali nejrůznější druhy mučení. Lidé na popravy rádi koukali, ale v normálním životě se katům vyhýbali. V roce 1453 vyšel zákon, který udělal z katovství profesi a zakázal soudcům, aby své rozsudky vykonávali, což se do té doby dělo. Kat se ale staral i o zvířecí mršiny, vyprazdňoval žumpy a pracoval i jako popelář. Aby si kati vydělali, tak například v 17. století zásobovali lékařskou fakultu v Paříži mrtvými těly na pitvy. Kati však zůstávali na okraji společnosti, měli jen velmi úzký okruh přátel a ke sňatkům docházelo jen ve velmi malých skupinách, takže brzy docházelo k pokrevním sňatkům. Katovství byl rodinný podnik, otec zaučoval syna od útlého dětství. Školy nepřijímaly děti kata a kat nesměl opustit město, kde popravoval. Kati bývali později hodnoceni v tisku podle toho, jak se jim poprava povedla či nepovedla. Katovství ve Francii existovalo 800 let, za tu dobu žádný kat neodmítl vykonat rozsudek. Katovství je řemeslem v některých zemích dodnes. Např. v roce 2000 bylo popraveno 1457 vězňů v 86 zemích. Kati budou existovat tak dlouho, dokud bude někdo vydávat rozsudky smrti.
10. 9. 19.00 – Případ Wagner – 1. část
Inovativní a dynamické spojení hudebního dokumentu s fiktivním filmovým dějem a animovanou groteskou představuje život i hudební kreativitu jednoho z nejslavnějších, ale také nepochybně nejkontroverznějších německých skladatelů. A to takovým způsobem, jaký ještě nikdy nikdo neviděl. U příležitosti dvoustého výročí narození Richarda Wagnera se snímek Případ Wagner zabývá vizionářstvím a duchem tohoto skvělého skladatele. Přitom ho v úplně novém světle představuje generacím napříč širokým věkovým spektrem.
10. 9. 21.00 – Záhady přírody I (Velrybí zabijáci)
Pokračujeme s fascinujícím dokumentárním seriálem ze světa divokých zvířat s nádhernými záběry. Výletní loď vyplouvá a pasažéři touží zahlédnout delfíny, místo toho narazili na hejno kosatek. Pasažéři jsou ze setkání s kosatkami nadšení, kosatky vyskakují z vody a zdá se, že si chtějí hrát, když se ale loď přiblíží, lidé zjišťují, že jsou kosatky na lovu. Jejich kořistí je samice plejtvákovce šedého a její čtyřměsíční mládě. Velrybí zabijáci tlučou mládě ocasními ploutvemi i hlavou a tlačí ho pod vodu, aby mu zabránili v nadechnutí, matka se marně snaží mládě ochránit a udržet ho na hladině. Údery způsobují mláděti četná vnitřní zranění. Cílem predátorů je měkký a výživný jazyk mláděte, který dokáže zasytit celou rodinu kosatek. Kosatky pracují jako organizovaná a vysoce koordinovaná skupina, kosatky z celé zátoky se svolávají na jediné místo a spěchají svým druhům na pomoc. Po několika hodinách boje kosatky vysílenou samici a její mládě obklíčily, poté se kosatky rozdělily na dvě skupiny. Zatímco jedna skupina tvrdě útočí, druhá skupina se vzdálí, aby nabrala síly. Skupiny se pak v pravidelných intervalech střídají a velryby jsou pod neustálým tlakem. Kosatky spolu komunikují, plánují bojovou strategii a spolupracují jako tým. Jak dopadne tento boj?
11. 9. 18.00 – Odhalený vesmír II (Jak přežít ve vesmíru)
Dokumentární seriál z produkce National Geographic využívá nevídané množství nejnovějších vědeckých poznatků v kombinaci s úchvatnými digitálními animacemi a nahlíží do světa, o kterém jsme si dlouho mysleli, že ho dobře známe. Vesmír ukrývá mnoho fascinujících záhad, jednotlivé díly série Odhalený vesmír je ale postupně rozebírají a přidávají velké množství vědeckých teorií. Odhalte vražedné asteroidy, sluneční bouře, obrovské sopky nebo tajemství života na jiných planetách.
11. 9. 20.00 – Druhá světová válka: Za zavřenými dveřmi (1. díl)
Konflikt, krutost a kamarádství. To jsou tři K, která rozebírá jedinečný dokumentární seriál nazvaný Druhá světová válka: Za zavřenými dveřmi. Zároveň dokazuje, že svrchovaný vůdce Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin byl tyranem a krutým diktátorem zodpovědným za smrt milionů lidí. Přesto si během druhé světové války našel několik nepravděpodobných přátel. Samozřejmě nešlo jenom o vůdce západních demokratických států jako byli Winston Churchill a Franklin Roosevelt, Stalin si svého času porozuměl i s Adolfem Hitlerem a jeho nacisty. Ambiciózní seriál od cenami ověnčeného dokumentaristy Laurence Reese poprvé v historii televizní obrazovky představuje exkluzivní důkazy získané ze skutečných rozhovorů mezi Stalinem, Churchillem a Hitlerem. Díky tomu je plný dramatických odhalení o skutečných povahách těchto světových vůdců a diktátorů, i o tom, jak jejich schůzky za zavřenými dveřmi, rozhovory a rozhodnutí ovlivnily podobu dnešního světa.
11. 9. 21.00 – Hitlerův útok na New York
Váleční stratégové Adolfa Hitlera plánovali útok na Spojené státy americké. Nejtroufalejší a zároveň nejšílenější strategie si německé stíhačky představovala jako živé bomby, které vrazí do mrakodrapů na Manhattanu a okamžitě psychologicky destabilizují postavení americké supervelmoci. Hitler si byl vědom ikonického statusu mrakodrapů a počítal s tím, že sebevražedný útok by podkopal morálku všech Američanů. Nacisté doufali, že díky tomuto plánu se jim podaří zvrátit průběh druhé světové války. Svědecké výpovědi, archivní materiály a původní plány ukazují, jak se ze smrtící fantazie zvané Amerika Bomber stala kolektivní touha po masovém ničení.
12. 9. 18.00 – Vetřelci dávnověku IV (Einsteinův faktor)
Další řada mysteriózního dokumentárního seriálu zkoumá nové druhy mimozemských intervencí na naší planetě. Nechybí pozorování a nevysvětlitelné jevy zaznamenávané od dávných dob až po dnešek. Ve 20. letech 20. století jeden astrofyzik pozoroval zatmění světla a snažil se prokázat Einsteinovu obecnou teorii relativity. Teorie byla potvrzena. Podle Einsteina jde ohýbat čas a prostor. Einstein dokázal, že hmotu lze přeměnit na kinetickou energii a vymyslel rovnici E=MC2. Einstein totiž podle vědců dokázal vstoupit do stavu změněného vědomí. Jeho mozek fungoval jinak než u normálních lidí. Ufologové si myslí, že byl napojen na nějaký jiný typ vědomostí. Geniální vědci často tvrdili, že informace přicházely z vnějšku. Po Einsteinově smrti byl vyňat jeho mozek. Při jeho zkoumání bylo zjištěno, že měl mozek jako zdravý mladý člověk. Někteří zastánci teorie o archeoastronautech se domnívají, že Sokrates dokázal kontaktovat mimozemské civilizace svou myslí. A odkud sebrali nápady další géniové lidstva?
12. 9. 20.00 – Putování po irské řece – 1. část
Známý a všemi mastmi mazaný milovník přírody a moderátor Colin Stafford-Johnson na kánoi brázdí jednu řeku v Irsku, táboří na jejích březích a zkoumá divokou krásu odlehlých ostrůvků. Pádlováním z jednoho konce na druhý strávil celé dva roky. Výsledkem je film Putování po irské řece, který dokonale představuje romantické půvaby nespoutané irské přírody v plné parádě. Aby ji zachytili do nejmenších detailů, filmaři dokonce použili speciální kameru, se kterou režisér Christopher Nolan natočil veleúspěšný sci-fi thriller Počátek!
14. 9. 20.00 – Pravé barvy dinosaurů
Stovky let jsme si dinosaury, kteří vládli naší planetě, představovali jako šupinaté tvory podobné plazům. Jako obrovské ještěrky, které terorizovaly mladou Zemi. Jenže nové vědecké objevy a poznatky nás začínají vyvádět z omylu a před našima očima překreslují obraz dinosauřího světa do nové podoby. Ať už jde o objev jednoho – a posléze několika stovek – opeřených masožravých dinosaurů v Číně, nebo novou revoluční metodu rekonstruování původní barvy fosilizovaných perutí, vědci představují novou podobu dinosaurů. Takovou, jakou skutečně měli. K tomu přidávají nové postřehy o tom, jak se tito dinosauři chovali a k čemu jim to peří vlastně bylo.
14. 9. 21.00 – Co zabilo mamuty?
Tým vyšetřovatelů, který se snaží odhalit pravdu o jednom z největších tajemství vědy, je na čerstvé stopě mimozemského zabijáka. Co byl zač vyslanec zkázy, který se před nějakými třinácti tisíci lety přehnal přes Severní Ameriku a dost možná vyhladil místní mamuty? Je možné, že dokonalý zásah z vnějšího vesmíru spustil jejich hromadné vymření? Vždyť mamuti kráčeli po Zemi několik milionů let, dokud zčistajasna úplně nezmizeli z povrchu naší planety. Možnost, že je mohla navždy vyřadit z koloběhu života zabijácká kometa, je mrazivou připomínkou naší vlastní křehké existence. Kolik času ještě máme, než další kolo vesmírné destrukce znovu pozmění osud života na Zemi?