Astronomové poprvé našli vodní mračna u tělesa mimo sluneční soustavu! Znamená to život?
Jedná se o první objev podobného druhu.
Každá druhá mimozemská invaze ve filmu je odůvodněná ojedinělým útvarem na povrchu Země – vodou. Jak však ukazuje čím dál více objevů, voda v plynném, pevném i kapalném stavu je zřejmě ve vesmíru častým jevem. Nejnověji jsme vodní mračna objevili u hnědého trpaslíka několik světelných let daleko od Země.
Voda za humny
Jmenuje se WISE 0855−0714 a jde o relativně nedávno objeveného hnědého trpaslíka jenom 7,2 světelných let od Země. Tato "neúspěšná hvězda", která byla příliš velká na planetu, ale příliš malá na zažehnutí termonukleárních reakcí jako v případě hvězd, je momentálně velká "pouze" třikrát až desetkrát víc než Jupiter, tak obíhá doslova za našimi humny. Není však ani zdaleka tak horká, jak by někdo od pozůstatku hvězdy mohl očekávat – teploty na povrchu WISE 0855−0714 zřejmě dosahují hodnot podobných na pozemských pólech, tedy několika desítek stupňů Celsia v mínusu.
Vzhledem k tmavé nátuře hnědého trpaslíka je detekce objektu velmi náročná. Ještě horší je však pro vědce skutečnost, že pro minimální svítivost obtížně analyzují složení objektu. To dnes spoléhá na metodu spektrometrie, jež zkoumá prvkové vlastnosti vzdálené chemické látky dle měření vlnové délky světla.
Díky teleskopu Wide-Field Infrared Explorer (WISE) však byla Jacqueline Faherty spolu s kolegy z Carnegie Institution for Science z Washingtonu D.C. přesto schopná analýzu provést na základě pozorování předpovědených vzorců výskytu mračen krystalů ledu. Došlo tak na vůbec první pozorování přítomnosti vody u hnědého trpaslíka mimo sluneční soustavu. Objev napovídá více o distribuci vody ve vesmíru, a tak možná ukazuje i směr k budoucím místům, kde budeme hledat život.
Voda, symbol života
Čím více toho totiž víme o vesmíru, tím je jasnější, že voda, kdysi považována za extrémní raritu, je velmi častým jevem. Ještě dekádu a fous nazpět se spekulovalo toliko o možné vodě na Marsu nebo měsíci Europa.
Dnes víme anebo tušíme, že voda v tekutém stavu je přítomná i na měsíci Enceladus, na trpasličí planetě Pluto a dost možná i na planetoidu Ceres. V ledovém skupenství pak existuje velké množství vody i na nám nejbližším Měsíci, podobně jako v případě WISE 0855−0714 byla rovněž detekována i v atmosféře Saturnu či Jupitera.
Taktéž mimo sluneční soutavu existuje řada kandidátů na tekutou vodu. Z několika tisíců dnes známých exoplanet je jedenáct kandidátů na přítomnost tekuté vody. Voda ve formě ledu pak je zřejmě ještě daleko častější. Nakonec, WISE 0855−0714 je sice nejchladnějším pozorovaným hnědým trpaslíkem, právě pro obtížnou detekci podobných těles však jeho dvojníků může být vesmír plný.
Ladislav Loukota