Astronauti mají problém: pobyt na ISS je zřejmě připravuje o zrak
Astronauti mají problém: pobyt na ISS je zřejmě připravuje o zrak
O tom, že prostředí mimo Zemi lidskému zdraví neprospívá, se ví už dlouhodobě. Teď se ukazuje, že přibyl další zdravotní problém – astronautům se zjevně při pobytu ve vesmíru kazí zrak. A to hodně…
Typickým příkladem je podle článku v americkém deníku Washington Post astronaut John Phillips, který byl na ISS v roce 2005. První problémy se zrakem zaznamenal již při samotném pobytu na ISS – ale s nikým o nich nemluvil. Předtím měl zrak dokonalý a perfektní skóre mu vyšlo i okamžitě po návratu.
Ale již několik týdnů poté mu při dalších testech lékaři zjistili krátkozrakost – a to poměrně silnou. Phillipsův případ vedl lékaře, kteří se zaměřují na studium pobytu ve stavu beztíže, k tomu, aby se bedlivě podívali na statistiky všech ostatních amerických astronautů. A výsledek byl nečekaně vysoký: asi 80 procent všech astronautů trpělo poškozením zraku způsobeným zvýšeným vnitrolebečním tlakem.
Jak to celé funguje?
Za všechno může nedostatek gravitace. Kapaliny, které by se za normálních podmínek shromažďovaly v dolní polovině lidského těla, díky chybějící přitažlivosti stoupají směrem nahoru, což vyvolává větší tlak na mozek. To vytváří větší tlak na zadní část oka, které se pod těmito vlivy zplošťuje – a to má negativní vliv na schopnost dobře vidět.
To, co jsme právě popsali, je doposud je teorie, vědci zatím neměli možnost testovat nebo sledovat to v praxi ve vesmíru. Podle Johna Charlese, muže, který šéfuje výzkumu lidského zdraví v NASA, se ale tento problém dostává rychle mezi priority a je tedy pravděpodobné, že jedna z budoucích expedic už by se na toto téma měla zaměřit…