Apokalypsa v Číně: Smog o víkendu překročil únosnou hranici 56krát!
Air-pokalypsa. Tak označují světová média obrovskou environmentální katastrofu v Číně...
Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje limity nebezpečných částic ve vzduchu za velmi důležité – jejich překročení totiž znamená, že lidem jde o život. Na řadě čínských míst byly tento víkend limity překročeny více než 56krát!
Obyvatelé severovýchodních čínských měst museli o víkendu zavírat dveře i okna svých domovů, aby se tam nedostal smog. Pokud už se odvážili vydat ven, většina lidí se vybavila maskami. Čínská média situaci zlehčují situaci tím, že ukazovala zajímavé situace a popisují temná města jako „krajinu víl“…
Vůbec nejhorší situace byla ve městě Šen-jang. Žije v něm skoro osm milionů obyvatel. Ovzduší tam bylo prakticky nedýchatelné a podobné tomu, co vidíme v apokalyptických filmech…
„Vzduch páchne a pálí mě z něj oči. V krku mě hrozně škrábe, když musím vyjít ven,“ citovala čínské média jednu z obyvatelek tohoto města. „Nejhorší ale je, že vůbec nevíme, co máme dělat…“
V pondělí už se situace trošku zlepšila, ale stále se kvalita vzduchu pohybuje na nebezpečné úrovni. Čína začala údaje o znečištění ovzduší zveřejňovat teprve roku 2013 – podle agentury AP jde o jeden z nejhorších smogů od doby měření.
Poprvé to ale Číňanům nějak výrazněji vadí. Na sociálních sítích se ozývá čím dál více lidí, kteří obviňují vládu a úřady z toho, že lidi nedostatečně informují a že je to její vina. Šen-jang je významné průmyslové město, které je na těžkém strojírenství závislé, lidé by však rádi, aby se zde začalo myslet i na ně.
Není ovšem pravda, že by místní úřady nedělaly vůbec nic: v minulých letech se pokusily odsunout řadu továren dále od centra a také se k vytápění domů začal používat zemní plyn namísto uhlí.
Jaké budou důsledky tohoto smogu?
Teprve nyní se začíná řešit, jak velké mohou být následky smogové situace. Pokud ji srovnáme s jinými, které byly podobně závažné, může katastrofa stát životy tisícovek až desetitisíců lidí.
Nejhrůznější smogovou katastrofu zažil pár let po válce Londýn. Dnes se jí říká Velký smog, ale tehdy vše začalo docela nenápadně. Historici se sice přou nad přesnými příčinami, bylo jich zřejmě víc. Za celý prosinec roku 1952 na následky smogu zemřelo 12 000 obyvatel města. Dalších 100 000 Londýňanů trpělo vážnými zdravotními problémy, které jim zabránily pracovat.