Americký Prymula se jmenuje Anthony Fauci a daří se mu hlídat Donalda Trumpa
Ve svých 79 letech patří do nejohroženější skupiny onemocnění COVID-19, přesto si dnes přední americký epidemiolog Anthony Fauci dopřává jen pár hodin spánku denně. Jeho role je pro USA zásadní. V posledních 30 letech radil Bílému domu s každou epidemií včetně HIV, SARS, MERS, eboly, ale také s útoky antraxem v roce 2001.
Stejně jako Češi téměř celý březen nábožně naslouchali rozvážnému českému epidemiologovi a náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi, mají Američané těžce zkoušení pandemií COVID-19 způsobené novým koronavirem svého epidemiologického mága jménem Anthony Fauci.
Pro americkou veřejnost je Fauci něco jako „strýček Amerika“. Zdánlivě nestárnoucí expert totiž začal v oboru boje s nakažlivými nemocemi radit už prezidentu Ronaldu Reaganovi (ve funkci v letech 1981–89) a teď se nebojí usměrnit ani Donalda Trumpa.
Anthony Fauci - Donald Trump - Mike Pence
Hádka s Trumpem
Právě od Fauciho a také od své koordinátorky boje s pandemií koronaviru Deborah Birx dostal paličatý mistr zbrklých prohlášení v neděli v Oválné pracovně co proto. Důvodem bylo podle CNN rozhodnutí Donalda Trumpa odvolat počínaje Velikonocemi opatření omezující pohyb lidí.
Podle Fauciho by tím koronavirus získal prostor k dalšímu šíření, což by zabilo více lidí a zničilo ekonomiku země. Omezení pohybu by tak platilo pouhých 15 dnů. „To byl důvod, proč jsme se vážně pohádali s prezidentem. A on nás poslechl,“ komentoval lakonicky setkání v Bílém domě Fauci. Opatření omezující volný pohyb tak budou trvat do konce dubna.
Fauci odhaduje ztráty na 200 000 lidí
Vyjádřením Fauciho, který šéfuje mocnému Národnímu institutu pro alergologická a infekční onemocnění (NIAID), se v amerických médiích věnuje značná pozornost. Jako hlavní argument pro zlomení Trumpova odporu CNN uvedla predikci 100–200 tisíc mrtvých Američanů v důsledku COVID-19. Fauci nicméně nevylučuje, že ani prodloužení karantény v USA nakonec takto vysokým ztrátám nezabrání. „Ztratili jme přes 60 000 lidí jen díky sezonní chřipce 2017–18. A tohle je mnohem horší,“ uvedl Fauci.
USA - Mercy
Fauci už v březnu varoval americký Kongres, že nastavení systému testování na nový koronavirus neodpovídá situaci. Stejně tak na brífinku odmítl potvrdit možné účinky léku proti malárii na COVID-19. „Odpověď zní NE,“ reagoval Fauci na dotaz reportéra, zda se mu jeví antimalarikum jako slibná cesta. „Důkaz, o kterém mluvíte, je jen předběžným důkazem,“ dodal Fauci.
Spojené státy jsou v současnosti zemí s nejvyšším počtem nakažených novým koronavirem. Ke konci března tam bylo evidováno téměř 165 000 případů a 3175 úmrtí. Více než 5500 nemocných se uzdravilo. Nejhorší situace je stále v New Yorku, kde úřady 31. března evidovaly přes 67 000 nakažených a 1342 mrtvých.