Amerika je předávkovaná! Kolik léků tam každý bere?
Ve Spojených státech se postupem času rozmohl výrazný nešvar – užívání nebezpečných léků (opioidů) i tam, kde to opravdu není nutné. Co k takové situaci vedlo? A je to problém pouze za oceánem?
Doktor Denis G. Patterson se před nedávnem pozastavil nad tím, nakolik jsou Spojené státy předávkované. Narážel na nadměrné užívání opioidů, často trochu nepřesně nazývaných opiáty. Tato skupina látek zahrnuje třeba morfin a kodein, alkaloidy získávané z nezralých makovic, ale také jejich syntetické odnože, z nichž nejznámější jsou heroin a metadon. Tyto látky ve své přírodní podobě lidstvo provázejí už tisíce let a ještě na začátku 20. století byl třeba heroin podáván dokonce dětem jako lék proti kašli. Posledních zhruba sto let je kontrolován stále přísněji, neboť se ukázalo, jak snadno lze na něm vypěstovat fyzickou závislost. A nejen na heroinu, tento problém se týká všech opioidů, na něž si navíc tělo postupně buduje toleranci, a tak je potřeba stále větších dávek. No a co se tedy aktuálně za oceánem děje?
Drogy, nebo léky?
Opioidy jsou po tisíciletí užívány pro své zklidňující a v některých případech až euforizující účinky. Tlumení bolesti je jejich velkou doménou, ovšem kvůli výše popsaným negativním vedlejším účinkům byly ve Spojených státech až do 80. let omezeny na těžce nemocné a umírající pacienty – například s rakovinou v pokročilém stadiu. Na přelomu poslední dekády 20. století se však objevily pokusy aplikovat opioidy i u méně nemocných pacientů a v dalších letech nastal rozmach této skupiny léků. V důsledku nedostatku dlouhodobých klinických studií se předpokládalo, že při správném užití a dávkování se podaří negativa omezit na zanedbatelné minimum. Ovšem tehdejší lékaři se trochu přepočítali.
Na novinku se totiž napojil agresivní marketing ze strany farmaceutických firem, které vycítily příležitost k novým produktům. Netrvalo dlouho a lidé se začali opioidů v podstatě dožadovat. V žalobami zblázněné Americe hrozily svého času lékařům dokonce právní postihy, pokud by odmítli pacientům požadované léky předepsat. Šílená situace, jejíž důsledky na sebe také nenechaly dlouho čekat.
Nejen Amerika v ohrožení
Patterson přednesl i několik čísel, která jsou bezesporu znepokojující. V roce 2014 byl prodej léků k tištění bolesti čtyřnásobný ve srovnání s rokem 1999. Roku 2015 docházelo za oceánem každý den k 62 úmrtím spojeným s předávkováním opioidy. Stejně tak se během let razantně zvyšoval počet výjezdů záchranné služby v souvislosti se špatným užíváním léků. Vláda s léky začíná pomalu bojovat, ale změny se nestanou hned. Tento trend se samozřejmě netýká pouze Spojených států, a tak bychom měli být vůči této velmi silné skupině léků opatrní. V těžkých případech je jejich užití jistě na místě, ovšem ládovat tělo opioidy při bolestech hlavy či zad se opravdu může tvrdě nevyplatit…
Text: MS