Americká firma chce oživovat mrtvé mozky. Budou zombie normální?
Jako z oblasti fantaskních hororů kdesi na pomezí zombie apokalypsy a Frankensteina zní plány zámořské společnosti. Podaří se jim překonat hranici života a smrti?
Soukromá společnost Bioquark se zaměřuje na výzkum kmenových buněk. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, nebýt jejího deklarovaného cíle – totiž oživování mrtvých mozků! A s tímto plánem už samozřejmě narazili. Ředitel firmy Ira Pastor a jeho společník Humanshu Bansal se původně pokoušeli získat licenci na pokusy s lidskými pacienty v Indii, tamní rada pro lékařský výzkum to však zakázala. A tak se filadelfská společnost zaměřila na nový cíl – Jižní Ameriku.
Nebezpečná metoda
Co to v praxi znamená? Kontroverzní firma koncem loňského roku oznámila, že ukončení mozkové činnosti podle ní není definitivní. Právě absence aktivity mozku ve většině zemí vede k prohlášení člověka za zesnulého. Pastor se holedbá, že v jeho firmě vyvinuli proces, kterým je možné mozek znovu nastartovat. Spočívá v sérii injekcí, kde vedle kmenových buněk hrají roli i proteinové směsi, laserová terapie mozku a elektrická stimulace nervů. To vše s cílem vytvoření nových nervových buněk a jejich napojení na ty staré, u nichž by se tak znovu měla nastartovat aktivita.
Za zmínku stojí, že tato technika nebyla a ani nebude testována na zvířatech; k experimentům se budou rovnou používat mrtvá lidská těla. Ta budou po dobu jednoho roku vystavena procedurám, jež se budou snažit oživit jejich mozky. V Bioquarku doufají, že jich pro první kolo testů budou mít k dispozici hned dvacet, musejí však čelit spoustě etických otázek. Co se stane, pokud se experiment podaří a „mrtvý“ člověk tímto způsobem obživne? Jak dlouhá bude rekonvalescence a může vůbec dojít ke kompletnímu obnovení všech funkcí? Zatím to totiž vypadá spíše jako hezky znějící marketing pro pozůstalé, kteří živením nadějí mohou být silně traumatizováni.
Je tohle budoucnost?
Popsaná metoda totiž samozřejmě nemá žádný precedens a nikdo si vlastně ani nedokáže představit, že by fungovala. Řada vědců se vyjádřila v tom smyslu, že tato technika nevychází z žádných vědeckých základů a pouze se veze na vlně popularity zkoumání kmenových buněk; těmi se v současnosti snaží vědci vyléčit či vyřešit téměř vše. A skutečně, některé dílčí výzkumy slaví určité úspěchy, první pozitivní pokusy byly provedeny u pacientů s poškozením mozku, obrnou či ALS. Překonání smrti je však něčím nesrovnatelně složitějším, takže nepočítejme s tím, že Bioquark trumfne smrt. Alespoň ne hned.
Je však možné, že vyvíjená metoda skutečně bude mít aplikovatelný přínos, a to konkrétně pro pacienty s dlouhodobě odumírajícím mozkem. Stimulace mozku pomocí elektřiny v kombinaci s kmenovými buňkami by mohla deterioraci nervových buněk zpomalit či možná úplně zastavit. Regenerace tkáně zní jako ambiciózní, nikoli však nesplnitelný cíl. Pokud by kontroverzní Američané udělali pokrok alespoň v této oblasti, všechna čest. Jen aby se nejednalo opravdu o další podezřelý nápad za účelem získání peněz. Ochotných plátců by totiž jistě bylo dost.
Text: MS