Alkohol v posteli: pomáhá k lepším výkonům, nebo je to jen mýtus?
Příběhy, které naznačují, že z vás alkohol udělá lepšího milence a divočejší milenku, jsou ve společnosti velmi oblíbené. Alkohol ale jen způsobí ztrátu zábran.
„Alkohol provokuje touhu, ale brání jejímu naplnění,“ řekl údajně slavný básník William Shakespeare. Měl ale pravdu? Přesvědčení, že alkohol pomáhá, způsobí ztrátu zábran, což může někdy také působit jako afrodiziakum. Ale jen myšlenka k dobrému výkonu v ložnici nefunguje. Daleko častěji přemíra alkoholu způsobuje dočasné erektilní dysfunkce.
Tvrzení, že příliš mnoho alkoholu zabíjí vášeň, se opírá o osobní tvrzení stejně jako o vědecké důkazy. Ale nezdá se, že by pravda dokázala změnit pověst alkoholu jako zesilovače libida. Může tedy být na tvrzení, že pár piv udělá z muže lepšího milence, něco pravdy, nebo jde jen o výmluvy, které používají zejména muži, aby mohli do hospody?
Nevěřte reklamám...
Existuje vědecký výzkum, který naznačuje, že pití alkoholu je spojeno se zvýšenou odezvou na sex (silnější vzrušení a lepší orgasmus) a uvolněním sexuálních zábran. V reklamách se zase pití alkoholu snoubí s romantikou. Na druhou stranu je alkohol také často spojen s rizikovým sexuálním chováním, které může mít za následek nežádoucí těhotenství a přenos různých nemocí. Vzhledem k tomu, že má přílišné pití alkoholu zcela protichůdné účinky, je zvláštní, že média mají tendenci soustředit se na pozitivní souvislost mezi alkoholem a sexem.
Například nedávná kniha sexuální expertky Kat Van Kirkové s názvem Řešení manželského sexu tvrdí, že pití piva může vést ke zlepšení čtyř různých mužských trablů – zpozdí ejakulaci, zvýší libido a postará se o intenzivnější erekci, zvyšuje sexuální výdrž a zlepšuje celkové zdraví. Zajímavé je, že autorka má vědeckým výzkumem podloženou jen tu část o zlepšení sexuální výdrže.
Alkoholem proti impotenci?
Keoghův institut v Západní Austrálii provedl v roce 2009 studii, která se zabývala dopady užívání alkoholu na erektilní dysfunkce. Vědci shromáždili informace od 1580 mužů, kteří měli problém s erekcí a kouřili a pili. Ti, kteří pili jen mírně, hlásili o 30 procent méně problémů s erekcí než abstinenti. To je celkem dobrá zpráva. Jenomže podle vědců nejsou výsledky statisticky významné, dokud během analýzy nebude zkoumán vztah k nikotinu i kardiovaskulární onemocnění testovaných jedinců. Problém studie spočívá i v tom, že vědci pracovali pouze se subjektivním hodnocením účastníků výzkumu. Přesná data tedy neexistují, protože žádný muž se dobrovolně nepřizná k tomu, že v posteli selhal.
V jiné studii zase vědci zjišťovali, zda alkohol zvýší sexuální touhu u žen. Výsledky ukázaly, že mírné pití alkoholu u žen zvyšuje hladinu testosteronu, ale samozřejmě ne tolik jako u mužů. Může jít o důkaz, že alkohol zvyšuje libido žen – prostřednictvím dočasného nárůstu mužského pohlavního hormonu. Nicméně jde o studii, kterou si zadal velký finský prodejce alkoholu a vyšla již v roce 1994. Je tedy jasné, že nejde o příliš seriózní výzkum, navíc jde o skutečně starou studii ve světě, kde vědci získávají nové informace každý den. Tak proč se výsledky uvádějí stále dokola?
Komplikovaný fenomén
Jisté je, že zkoumat souvislost mezi pitím a sexem chce víc, než jen zjišťovat subjektivní pocity a měřit hladinu testosteronu. U každého člověka existuje mnoho rozdílných psychologických a fyziologických faktorů, které ovlivňují reakci obou pohlaví na alkohol. Záleží na dávce alkoholu, čase, schopnosti alkohol snášet, oblíbeném sexuálním chování…
Pokud jde o množství, lze říct, že optimální množství alkoholu indukuje jeho pozitivní účinky na sexuální vzrušení a výkon. Jakmile se ale překročí určitý práh, účinky mohou být negativní. Tento názor podporuje i dvoufázová povaha alkoholu, jeho zvýšená koncentrace v krvi má stimulační účinky, ale když se množství snižuje, nastupuje útlum.
Očekávání také může ovlivnit sexuální chování během intoxikace. Pokud jednoduše věříte, že pití alkoholu zvyšuje sexuální vzrušení, může skutečně k nárůstu vzrušení dojít. Očekávání obecně je během konzumace alkoholu klíčovým prvkem na jeho vliv v různých oblastech. Je proto důležité, aby výzkum počítal i s různou mírou očekávání a promítl ji do výsledků.
A konečně, také příležitost a místo, kde je alkohol konzumován, může mít dopad na sexuální myšlenky. Je pravděpodobné, že podávání alkoholu v experimentální studii a subjektivní zážitky lidí, kteří pijí pro zábavu, povedou k různým závěrům. Kromě toho je velmi obtížné měřit přímo sexuální chování a vzrušení, a tak většina studií se musí spoléhat na vedlejší ukazatele, jako jsou kardiovaskulární a fyziologické funkce.
A tak se asi jen tak nedozvíme, jak to s tím alkoholem přesně je. Také proto, že pravdivé výsledky výzkumů pravděpodobně nenabídnou sexy titulek, a tak většinu novinářů nezaujmou. Nicméně je jasné, že jen pravdivé výsledky různých studií s uvedením zdroje umožní čtenářům, aby si utvořil svůj vlastní názor.
Lucie Kořistová