Alkohol: proč tenhle problém přehlížíme?
Problémy spojené s nadměrným užíváním alkoholu se u nás často bagatelizují, měli bychom je však brát vážně. Jak si náš region stojí? A k čemu může alkoholismus vést? Nic pěkného to není.
„Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství!“ Toto heslo ze slavného československého snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera bychom však měli brát s velkou rezervou, jelikož jiné filmy se na démona alkoholu zdaleka tak smířlivě nedívají. Mezi ně patří třeba i nedávno uvedené Úsměvy smutných mužů podle stejnojmenné knihy Josefa Formánka. Oni zmínění smutní muži jsou chovanci psychiatrické léčebny, kde musejí kvůli nezřízenému pití nějakou dobu zůstat. Co ale na tom alkoholu vlastně vidí?
Češi v ohrožení
Nedávná studie zkoumala obrovská množství dat z roku 2015, která měla k dispozici Světová zdravotnická organizace, Organizace spojených národů a další úřady. Nejzajímavějším zjištěním z masivního objemu dat bylo, že Evropa jako celek je k užívání alkoholu i tabáku mnohem náchylnější než zbytek světa. A to jak z hlediska průměrné roční konzumace alkoholu na osobu, tak i v závislostech. Na druhou stranu nezákonné drogy, jež bývají v naší společnosti považovány za mnohem větší problém, jsou nesrovnatelně vzácnější. Alespoň tedy na Starém kontinentu, v zámoří a Austrálii se míra závislosti na kanabinoidech, opioidech i amfetaminech o poznání zvyšuje.
Nutno však doplnit, že v našem regionu jsou také k dispozici nejrozsáhlejší data; v řadě států Afriky, Asie či Latinské Ameriky takto kompletní informace nenalezneme, z čehož však nelze usuzovat, že by tamní závislosti nebyly problémem. Vysoká nezaměstnanost, nízké příjmy a nestabilní politická situace mohou v těchto zemích přivést k užívání návykových látek i jiné typy lidí než u nás, ale svou daň si bezesporu vyberou také.
Alkohol vede k demenci
A to není všechno. Před pár měsíci se objevil výzkum z kanadského Centre for Addiction and Mental Health, který ukázal silnou spojitost mezi nadměrným užíváním alkoholu a demencí – nejvýrazněji pak tou předčasně propuknuvší. Výzkum sledoval zhruba 57 000 případů předčasné demence a u více než poloviny z nich bylo diagnostikováno nadměrné pití! To v tomto případě znamenalo zhruba čtyři až pět drinků denně u mužů a tři u žen. To je vskutku nezanedbatelné číslo a kanadští vědci zdůraznili, že poruchy plynoucí ze závislosti na alkoholu průměrně zkracují život až o dvacet let; předčasná demence, která bývá obvykle smrtelná, je jen jednou z nich.
Podle doktora Bruce Pollocka často léčba přichází pozdě a nedokáže zabránit nevratným vlivům alkoholu na mozek. Samozřejmě doporučuje především prevenci a včasné vyhledání pomoci, což ale v reálu bohužel tak jednoduché není (jak ostatně dokazuje i zmíněná filmová novinka a jiná díla věnující se této tematice). Jedná se však o další užitečné připomenutí, že alkohol je látka vyvolávající závislost a s příslušnou zodpovědností by k ní mělo být i přistupováno.
Text: MS