26. srpna 2020 15:45

Afrika vyhrála boj s obrnou. Plošné očkování splnilo svůj účel

Svět se díky vymýcení obrny v Africe stal zase o něco bezpečnějším místem.

Odpůrci očkování dostali další zásah. Afrika se díky vakcinaci zbavila obrny.

Dobrá a špatná zpráva

Začneme tou dobrou zprávou: Afrika se zbavila dětské obrny. Je to dosažení cíle, ke kterému Světová zdravotnická organizace dlouhodobě směřovala. Ta špatná je, že na světě ještě nejméně 2 ohniska zbývají. A není náhodou, že jde o Afghánistán a Pákistán.

Tyto země spolu sdílejí 2 430 kilometrů dlouhou hranici, zdravotní péče v porovnání se západními standardy je velmi nízká a očkování se v nich prosazuje pozvolna. Podle zprávy OSN je na vině neochota některých částí populace podstoupit očkování. Virus, jenž se přenáší převážně fekálně-orální cestou, tedy zejména přes kontaminovanou vodu a potraviny, se poté, co pronikne do těla, začne v trávicím traktu množit.

Onemocnění začíná nejčastěji horečkou, únavou, zvracením. Po několikadenním zlepšení stoupne znovu teplota, objeví se příznaky dráždění mozkových blan. U některých nemocných nemoc pokračuje do stadia svalových obrn, které bývají nejen na končetinách, ale postiženy mohou být i zádové a šíjové svaly. Až u 35 % forem s obrnou svalů dochází k postižení svalů měkkého patra, nosohltanu, může dojít k obrně dýchacího centra s nemožností dýchání. Bez speciální rehabilitace dochází k ochabnutí svalů, kontrakturám a deformitám končetin a páteře. Úmrtnost na formy onemocnění s obrnou byla až 10 %,“ píše se na stránkách Thomayerovy nemocnice. Prvním kontinentem, kde se onemocnění nevyskytuje (polio-free), byla vyhlášena Amerika v roce 1994, následovala Evropa v roce 2002. A teď podobného cíle dosáhla Afrika.

Nigérie zvítězila

V roce 1988 se Globální iniciativa pro vymýcení obrny (GPEI), jejímž zakladatelem je WHO, rozhodla vymýtit obrnu po celém světě. Mise vyžadovala hromadné očkování... Odhaduje se, že v této fázi bylo celosvětově každoročně paralyzováno 350 000 dětí. Na tuto nemoc není lék, ale existuje účinná vakcína,“ píše na svých stránkách Světová zdravotnická organizace.

Jednou z virem obrny promořených zemí byla Nigérie, země i přes zásoby ropy chudá a silně zmítaná vnitřními konflikty. Z tohoto důvody byl pobyt zahraničních zdravotníků v zemi velmi riskantní, a dokonce došlo během vakcinační kampaně k zabití několika z nich. Ti v tomto případě doslova nasadili vlastní životy v boji s poliovirem. Přesto se podařilo naočkovat takřka celou populaci, což vyústilo v situaci, kdy několik let po sobě nebyl v zemi zaznamenán žádný případ obrny. Před časem jsme psali o nigerijském výskytu obrny v oblasti kontrolované islamistickou organizací Boko Haram. I tady by mělo být nebezpečí zažehnáno.

Může se obrna vrátit?

Na tuto otázku existuje jednoznačná odpověď: ano. Díky masivně nasazenému očkování v Africe, a to včetně válečných zón, se podařilo tuto nemoc „vyhnat“ z kontinentu, ale pokud se v úsilí o eradikaci nemoci povolí, může se poměrně rychle vrátit. Důvodem je skutečnost, že vakcinace je ochranou lidí, nikoliv zničením samotného viru, který v prostředí dál přežívá.

Virové nemoci jsou zhoubou lidstva a obrna je známá už od starověku. To, že se Afrika zbavila obrny, je výsledek dlouhodobé práce lékařů a zdravotníků na jedné straně a bohatých mecenášů v čele s Billem a Melindou Gatesovými v čele na straně druhé.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský