Aby zachránili oceány, riskují biologové s riskantním plánem
Bez zásahu člověku už se oceány samy nevzpamatují...
Oceány naší planety jsou v ohrožení. Potvrdí vám to kdokoliv, kdo se alespoň trošku zajímá o ekologii nebo enviromentalismus. Překyselení, úbytek biologické hmoty, znečištění, globální oteplování a masivní rybolov znamenají, že ekosystémy, které fungovaly miliony let, se mění příliš rychle na to, aby příroda stačila zareagovat. A tak musí zakročit člověk…
Člověk měnil podobu planety desetitisíce let. Stejnou dobu se pokoušel upravit zvířata a rostliny tak, aby lépe vyhovovali jeho potřebám. A momentálně je jednou z nejpalčivějších potřeb celého lidstva záchrana oceánů. Na rozlousknutí tohoto oříšku pracují vědci z University of Hawaii.
Přišli s myšlenkou upravených superkorálů, které by měly mnohem lépe snášet extrémnější podmínky, jaké budou v oceánech a mořích panovat v blízké budoucnosti. A vědci už se dokonce snaží rovnou korály šlechtit. „Všechny korály si nejsou rovné,“ popisuje problém šéfka ústavu pro mořskou biologii Ruth Gatesová. „My se zaměřujeme na ty, které vykazují schopnost odolávat změnám klimatu a navíc tuto vlastnost předávají dalším generacím.“
Jak to biologové dělají? Ve výzkumném ústavu na Kokosovém ostrově vystavují korály extrémním podmínkám – teplé vodě, kyselejšímu prostředí a dalším rizikům. Ty korály, které nejlépe přežívají, pak kříží dál, aby tyto vlastnosti byly v dalších generacích co nejsilnější.
Doposud se tato „asistovaná evoluce“ u korálů nikdy netestovala. Vědci upozorňují, že rozhodně nejde o genetickou manipulaci, do korálů nevkládají žádnou cizí DNA – pouze povzbuzují, aby se u korálů rychleji vyvíjely optimální vlastnosti pro různé scénáře budoucnosti oceánů.
Výsledné superkorály pak vědci „vysadí“ v zátoce Kaneohe Bay, kde v uplynulých letech zemřelo asi 70 procent korálů, jež už nejsou schopné snášet měnící se podmínky. Biologové doufají, že se „jejich“ korály dokážou v tomto prostředí množit.
Proč je to tak důležité?
Podle kvalifikovaných odhadů již lidstvo zlikvidovalo asi 30 procent všech korálů na planetě – přitom jsou tyto organismy klíčové pro existenci komplexních biosystémů v pobřežních vodách. Tedy právě na místech, kde lidstvo potřebuje, aby bylo co nejvíc živo – už jen proto, že oceány živí čtvrtinu všech obyvatel naší Země…