5 miliard lidí bude mít problém s vodou. Podívejte se na nechutné a alarmující video
Problém s pitnou vodou narůstá do neuvěřitelných rozměrů.
UNESCO a voda
Vody nepřibývá, její množství je na planetě Zemi konstantní. Ovšem podle údajů UNESCO její spotřeba vzrostla během posledního století šestinásobně. Nikterak nepomáhá volání po šetřících pračkách, výkřiky, že „sprchování šetří planetu“ ani pravidelné vydávání zdarma rozdávaných osvětových letáčků či studie v drahých impaktových časopisech. Generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová situaci drsně okomentovala: „Pokud nic neuděláme, pět miliard lidí budev roce 2015 žít v oblastech s nedostatečným přístupem k vodě“. Její slova zazněla při představení letošní zprávy World Water Development. Ve skutečnosti číslo zaokrouhlila, respektive zvolila „něco uprostřed“, neboť zmiňovaná zpráva hovoří o 4,8 až 5,7 miliardách. Zprávu v angličtině je možno si stáhnout tady.
Zpráva samotná nabízí obrovské množství zajímavých poznatků. Například v grafu ukazuje brutální nárůst množství Ibuprofenu, zajímavý úbytek paracetamolu (říká to něco o naší závislosti na některých lécích?). Otázkou k zamyšlení je úbytek kofeinu – data porovnávají léta 2012 – 2015 a vztahují se k mokřadům, která jsou ohrožena lidskou činností mnohem více než rozlehlý světový oceán.
Znečištění podléhají i postvátné toky, typickým příkladem je Yamuna, posvátná řeka, která si nezadá s Gankou. Jenže z původně horské bystřiny se na konci své pouti měni v nebezpečně toxický veletok.