Vyfotila Curiosity na Marsu UFO? Co je podivný předmět na snímcích?
Sonda Curiosity už na Rudé planetě pořídila spoustu úžasných obrázků, ale jen málokterý asi vzbudí takovou pozornost jako situace, kterou zachytila v červnu 2014.
Na jednom ze snímků pořízených sondou 20. června je vidět jasné světlo ostře zářící nad horami za sondou. O 31 sekund později vyfotila Curiosity stejné světlo podruhé – tentokrát už blíže povrchu Marsu.
Záhadologové mají jasno – příslušníci mimozemské civilizace se pokusili pozorovat sondu při práci a nešťastnou náhodou se nechali vyfotit při přistání. Žádný předmět pohybující se přirozeně by se za 31 sekund nepohnul o tak krátkou vzdálenost; to by vyžadovalo něco jako raketový pohon…
Ještě než si uděláte názor, podívejte se na video NASA, kde je vše dobře vidět:
Co na to NASA? Server Wired se zeptal Justina Makiho, šéfa inženýrů, kteří mají na starost pravou kameru Navcam, jež snímek pořídila. Vysvětlení je mnohem snadnější. „Jde o horký pixel, se kterým máme problém od začátku, co s touhle kamerou pracujeme,“ říká vědec. Horké pixely vznikají, když se senzory kamery přehřejí během dlouhé expozice.
Není to tedy poprvé, co se podivné tečky na této kameře objevily. Stalo se to například už 3. dubna, kdy stejná kamera zachytila extrémně jasný bod na povrchu Marsu. I tehdy o tom média hodně napsala… Jenže, jak říká Justin Maki, podobných fotografií posílá Curosity stovky: „Z tisíců snímků, které od sondy dostáváme, vidíme podobné skvrny skoro každý týden; mohou být způsobené kosmickým zářením nebo paprsky, které se odrážejí od nějakého lesklého kamene…“