Záhada obřích kruhů na jezeře Bajkal je vyřešena. Vysvětlení vědce zaskočilo
Poprvé byly kruhy na Bajkalu pozorovány v roce 1969. Desítky let se vědci pokoušeli pochopit, jak tyto bizarní útvary vznikají, ale marně. Odpověď našli teprve nyní…
Jezero Bajkal je staré asi 25–30 milionů let. Je hluboké až 1 642 metrů a jde objemem o vůbec největší sladkovodní jezero na Zemi. Tento sibiřský div světa obsahuje 23 000 krychlových kilometrů vody – to je víc než všechna Velká americká jezera dohromady. Protože leží v oblasti, kde se často a dramaticky mění počasí, mění se také teplota jezera – v létě může mít až 16 stupňů Celsia, ale v zimě bývá až na čtyři měsíce zamrzlé do hloubky až dvou metrů.
PŘEHRAJTE SI: 82 DÍLŮ DOKUMENTÁRNÍHO SERIÁLU ZEMĚ: ÚZEMÍ ZÁHAD
A právě na ledu se během zimních měsíců objevují velmi pozoruhodné kruhy – jsou tak velké, že se dají pozorovat i z oběžné dráhy Země, několikrát se to podařilo astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Není divu, že to byla americká kosmická agentura NASA, které záhadu odhalila, a to díky měření a pozorování z oběžné dráhy.
Bajkal Zdroj: istockphoto.com
Družice pomohly poznat pravdu
Její vědci spojili údaje naměřené družicemi s informacemi, které získaly sondy spuštěné do vod Bajkalu. Ukázalo se, že pod ledem vznikají hluboko ve vodě víry teplejší vody. Díky nim dochází k cirkulaci vody – ta se otáčí po směru hodinových ručiček. Tento jev se odehrává v jezeře díky jeho hloubce (a tedy rozdílu mezi studenou vodou u hladiny a teplejší u povrchu) neustále, i během těch nejchladnějších měsíců roku.
Síla těchto proudů je přitom nejnižší v jejich středu, takže povrchový led na hladině nad nimi zůstává zamrzlý. Ale silnější proudy na okraji mohou tento led roztát – a díky tomu vznikají obrazce ve tvaru kruhů, které dost připomínají slavné kruhy v obilí. Tady za nimi ale nestojí vtipálci, nýbrž příroda.
Bajkal - metan Zdroj: istockphoto.com
Neviditelné nebezpečí
Kruhy sice vypadají nádherně, ve skutečnosti ale představují pro místní riziko. Jsou tak velké, že z povrchu jezera nejsou viditelné – a jejich okraje jsou tvořené rozmrzlým ledem, který se může velmi snadno propadnout.
Před několika lety proto vznikla speciální služba, kterou díky satelitním datům provozuje francouzská laboratoř LEGOS. Vytvořila webovou stránku, která kruhy i jejich vývoj neustále sleduje a monitoruje jejich stav i polohu. Lidé, kteří se vydají na procházku po zamrzlém jezeře, se tak po ledu mohou procházet v klidu a bez obav, že by se pod nimi křehká vrstva zmrzlé vody probořila…
Máte rádi záhady? V tom případě zamiřte do našeho archivu, kde si můžete pustit všech 82 dílů dokumentárního seriálu Země: Území záhad!