VIDEO: Papoušek kakapo nebo obří cvrček přežívají jen na ostrovech bez predátorů
Další část dokumentární série Za vzácnými zvířaty uvidíte dnes ve 22.25 na Prima ZOOM
Nelétavý papoušek kakapo nebo obří cvrček weta patří mezi kriticky ohrožené živočišné druhy žijící na Novém Zélandu. Stejně jako desítky již vymřelých druhů ještě dnes doplácejí na invazi predátorů dovezených na ostrovy člověkem. Po 90 milionů let se po oddělení ostrovů od prehistorické Gondwany novozélandská fauna vyvíjela bez kontaktu s okolním světem. Tak vznikli nelétaví ptáci jako kiwi nebo kakapo soví, kteří se nemuseli chránit před predátory. Svět ohrožených novozélandských endemitů můžete poznat v dokumentu Za vzácnými zvířaty na Prima PLAY.
Před 1000 lety na Nový Zéland dorazili první lidé – Maorové z Havajských ostrovů, a po nich i Evropané. A s nimi také mnoho zvířat. Mořeplavec James Cook přistál na Novém Zélandu v roce 1769 a z jeho lodi Endeavour se na břeh vyhrnuli nejen šťastní námořníci, ale také lodní kočky, krysy, myši a zřejmě i fretky a lasice. Ptáci se stali jejich snadnou kořistí. Za necelých 1000 let vyhynulo 50 druhů zvířat, včetně 3,5 metru vysokého nelétavého moa.
Kakapo soví (Strigops habroptila) přežil, ale zachránit se ho podařilo doslova na poslední chvíli – před dvaceti lety žilo na Novém Zélandu posledních 46 exemplářů. Důvodem může být i to, že kakapo mají výrazný pach, takže pro hranostaje, kočky a psy byli snadnou kořistí.
Kakapo znamená v maorštině noční papoušek. Je to asi 60 cm vysoký nelétavý pták, který se pohybuje hlavně v noci. Živí se plody stromu rimu (Dacrydium cupressinum) a jejich počet se dnes odhaduje na sto exemplářů. Peří kakapo a také peří kiwi se v minulosti používalo na výrobu plášťů – nelétaví ptáci mají totiž peří velmi jemné, zatímco létaví potřebují tvrdší peří, aby se udrželi ve vzduchu. Kakapo se dříve také jedli.
Cvrček, kterého se opravdu leknete
Podobný osud, tedy téměř úplně vyhynutí, potkal i dalšího novozélandského ptáka, kterým je lejsčík chathamský (Petroica traversi) – pochází z Chathamských ostrovů ležících asi 1000 kilometrů východně od Nového Zélandu. Na tamním ostrůvku Rangatira, který je zcela vyčištěný od predátorů, dnes žije posledních 200 jedinců.
Umělou rezervaci vybudovali Novozélanďané i na ostrově Matiu/Somes ležícím ve Wellingtonské zátoce. Útočiště na něm našel i obrovský cvrček weta (v maorštině Bůh všech ošklivých věcí). Jde o extrémně ohrožený druh, který může dorůst velikosti až 20 cm. Režisér Petr Jackson (trilogie Pán prstenů a Hobit) podle wety pojmenoval své filmové studio.
Dokument Za vzácnými zvířaty uvidíte na Prima PLAY.
(mih)