3. června 2022 06:00

Před 72 lety byla slezena historicky první osmitisícovka. Poznáte ji z fotky?

Francouzští horolezci Maurice Herzog a Louis Lachenal nalezli cestu k vrcholu Annapurny I (8 091 m) a otevřeli tak novou kapitolu dějin světového horolezectví. Jako první v historii totiž stanuli na vrcholu vyšším než 8 000 metrů.

Francouzská expedice z roku 1950 byla v mnohém výjimečná a přelomová. Už jen skutečnost, že od nepálských úřadů získala historicky vůbec první povolení pro vstup a horolezecké působení v centrálním Nepálu v oblasti Dhaulágirí a Annapuren, byl ohromný úspěch.

Zajímavé je, že si vedení expedice původně stanovilo mnohem méně ambiciózní cíle, než kterých se nakonec podařilo dosáhnout. Nepálské hory byly v té době téměř neznámé a neexistovaly žádné podrobné mapy, které by se daly použít, a proto hlavním cílem bylo nalezení přístupové cesty k hoře Dhaulágirí (8 147 m) z údolí řeky Khal Ghandaki a zhodnocení možností výstupu na její vrchol. Francouzští horolezci nakonec seznali, že by výstup na sedmou nejvyšší horu světa byl příliš komplikovaný a přemístili se k Annapurně. Během hledání cest vystoupili nejen do několika vysoko položených sedel, ale i na řadu nižších vrcholů v oblasti. V údolí řeky Khal Ghandaki dnes vede jedna z nejznámějších trekingových tras na světě – okruh kolem Annapuren.

Vysoká daň za fenomenální úspěch

Nikdo v horolezeckých kruzích nepřepokládal, že by se expedice mohla vrátit s historicky přelomovým triumfem a zapsat si na své konto světové prvenství v podobě dosažení prvního osmitisícového vrcholu.

Přesto horolezci dokázali určit nejlogičtější výstupovou trasu vedoucí k severní stěně přes říčku Miristi Khola a i přes všechny nesnáze se jim nakonec výstup podařil. Dvojice horolezců Maurice Herzog a Louis Lachenal 3. června 1950 úspěšně vystoupila na 8 091 m vysoký vrchol Annapurny I. Úspěch se dostavil těsně před začátkem letního monzunu. Jejich výstupová trasa je dodnes nejčastěji používanou cestou na vrchol.

Nic ale není zadarmo. Během sestupu oba horolezci utrpěli těžké omrzliny. Herzog během sestupu dokonce ztratil rukavice. Omrzliny, které následně postihly jeho prsty na rukou i nohou, byly natolik vážné, že mu musely být nakonec skoro všechny amputovány.

Výkon, který Maurice Herzog a Louis Lachenal podali, je obdivuhodný hned z několika důvodů. Pro výstup na osmitisícovku měli naprosto nevhodné vybavení a na rozdíl od ostatních expedic nebyli vybaveni kyslíkem. Vlastní výstup pak absolvovali alpským stylem bez postupného budování výškových táborů. Udělejme úkrok stranou – dnes se na výstup na Mount Everest stojí fronty a stává se, že v nich umírají lidé. Zcela zbytečné smrti.

Osud národních hrdinů

Po návratu z expedice se horolezci stali francouzskými národními hrdiny. Maurice Herzog toho po svém úspěšném výstupu i bez prstů dokázal opravdu hodně. Na konci 50. let minulého století se stal francouzským ministrem sportu a později i starostou horského letoviska Chamonix. O svém himálajském dobrodružství vydal knihu s názvem Annapurna, které se po celém světě prodalo na 11 milionů výtisků. Zemřel 12. prosince 2012. Lezecký partner Maurice Herzoga Louis Lachental už tolik štěstí neměl. Osudným se mu v roce 1955 stal pád do ledovcové trhliny při lyžování nedaleko Chamonix. Bylo mu pouhých 34 let.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský