Zdolat Everest lze i bez námahy. Horolezci kvůli slávě riskují tvrdé tresty
Chtěli byste se chlubit výlezem na nejvyšší horu světa? V moderním světě to není problém. Jen se připravte na možné tvrdé postihy a globální potupu.
Padělání certifikátů o sportovním výkonu se dá dohledat hluboko do středověku. Platí to například o svatojakubské pouti, kde dostane poutník osvědčení a stane se jakýmsi „certifikovaným poutníkem“ po ujití nejméně jedné stovky kilometrů. V minulosti nechali evropští vládcové ujít trasu najatého člověka, který v cíli nechal vystavit certifikát na vládcovo jméno. Zvedal tím jeho prestiž. Podobně si chtěli zvednout sociální kredit například manželé Dinesh a Tarkeshwari Rathodovi, kteří se chlubili tím, že se stali prvním indickým párem, který zdolal nejvyšší horu světa. A měli o tom potvrzení.
Falešné permity
Rathodovi nebyli jediní, kteří se pokusili získat falešnou slávu. Australský horolezec Ian James Hibbert (67 let) a jeho čínský kolega Xu Zhong Zhou (62) se chlubili permitem o expedici na Everest, který mělo vydat ministerstvo turistiky (Department of Tourism – DoT). To ale oficiálně potvrdilo, že žádné takovéto potvrzení mužům nevydalo a že se tedy jedná o falzifikát.
News – Australian and Chinese climbers taken to Everest with ‘fake permit’
— Mountaineering Revolution (@MtngRevolution) September 4, 2018
The Nepali Ministry of Culture, Tourism and Civil Aviation decided to take action against a Kathmandu-based trekking agency and its representatives...
Read more: https://t.co/E9CdSfIE0O pic.twitter.com/4WesqZq5M3
„Místní agentury nabízejí horolezecký balíček na Mt. Everest cizincům a účtují jim vysokou částku od 40 000 do 100 000 dolarů v jarní lezecké sezóně. Podle nařízení o horolezectví musí každý zahraniční horolezec zaplatit vládě 11 000 USD, aby získal povolení k lezení na Mount Everest. Kromě toho DoT shromažďuje potřebné dokumenty, včetně kopií pasu, životopisu a dokladů o pojištění spolu s žádostí před vydáním povolení. Výstup na Mount Everest bez povolení se trestá, zatímco incident (spolupráce na vydání padělku, pozn. redakce) by mohl úředníky DoT a zástupce pořádající agentury přivést do problémů,“ píše Rajan Pokhrel v The Himalaya Times a dodává, že podle odhadů se v loňské jarní sezoně na vrchol světa dostalo přes 500 horolezců včetně cizinců.
Podle výše zmíněného odhadu je Everest velmi frekventovanou lokací, navzdory jeho nebezpečnosti. Ve hře je i finanční náročnost. Proto někteří z ješitnějších horolezců sáhnou ke snadnější cestě a doklad o účasti si koupí, aniž by riskantní výstup absolvovali. Pokud se něco takového nepálské úřady dozvědí, dostanou hříšníci několikaletý zákaz lezení v Nepálu. Ostatně manželé Rathodovi vyfasovali zákaz na 10 let. Podobné to bylo v případě trojice Narender Singh Yadav, Seema Rani Goswami a Naba Kumar Phukon, která rovněž vlastnila falešná potvrzení o výstupu. Na podvod se přišlo při prověřování aktivit šestadvacetiletého Yadava, který byl nominován na nepálskou národní cenu za dobrodružné aktivity Tenzinga Norgaye.