Země, Mars – a co dál? V naší galaxii je až 300 milionů obyvatelných planet, hlásí NASA
Naše Sluneční soustava mnoho možností pro vesmírnou kolonizaci neposkytuje. V budoucnosti by mělo být možné obývat planetu Mars či některé z měsíců ostatních planet. V teoretické rovině by šlo vytvořit „plovoucí města“ v atmosféře Venuše. Za hranicemi naší soustavy se ale může nacházet obrovské množství obyvatelných planet. NASA hovoří až o 300 milionech světů.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vydal studii založenou na pozorováních teleskopu Kepler. Podle ní je v Mléčné dráze až polovina hvězd, které mají podobnou teplotu jako Slunce. Podle NASA však tyto hvězdy mají ve svých soustavách i množství „terestrických planet, které mohou mít na svém povrchu vodu v kapalném skupenství“. Studie uvádí, že těchto světů by jen v naší galaxii mohlo být až 300 milionů.
About half of Sun-like stars could have a rocky planet capable of having liquid water on its surface, finds @NASA's Kepler mission. This @NASAExoplanets research helps us understand the potential for these planets to have the conditions to support life: https://t.co/7vuZZAh9OS pic.twitter.com/Nc2bP32BL0
— NASA Astrobiology: Exploring Life in the Universe (@NASAAstrobio) October 29, 2020
„Sonda Kepler nám již ukázala, že ve vesmíru jsou miliardy planet, ale nyní díky ní víme, že řada z nich může mít povrch tvořený horninami a jsou obyvatelné,“ doplnil Steve Bryson, jeden z autorů studie. Sám uznává, že výskyt vody na povrchu planety je jen jedním ze škály faktorů, které naznačují možnost života, ale jedním dechem dodává, že je „úžasné, že s kolegy vypočítali, že tyto světy jsou tomu našemu velmi podobné“.
Lákavá planeta Kepler-452b
Jednou z planet, které vědci řadí mezi nejvhodnější pro život, je Kepler-452b. NASA zároveň uvádí, že minimálně čtyři ze zmiňovaných obyvatelných planet se nacházejí ve vzdálenosti 30 světelných let od Země, přičemž nejbližší má být zhruba 20 světelných let od naší domovské planety.
I tak ale můžeme očekávat, že nejprve dojde na kolonizaci naší Sluneční soustavy. Mars, Venuše nebo některý z měsíců obíhajících ostatní planety jsou stále v nesrovnatelně bližší vzdálenosti. Překonání jen jediného světelného roku by totiž za současných podmínek trvalo desítky tisíc let.
Sonda Kepler, jejímž cílem bylo hledat ve vesmíru exoplanety podobné Zemi, odstartovala v roce 2009. Původně měla mít životnost kolem 3,5 roku, nakonec ale zvládla fungovat až do roku 2018.