Země má novou adresu! Všichni žijeme v Laniakei
Laniakea – tohle slovo byste si měli zapamatovat, označuje totiž naše místo ve vesmíru.
Naším domovem je Země, která, jak všichni ví, leží v Mléčné dráze. Ale v čem leží galaxie Mléčná dráha? Vědci už dávno zjistili, že je naše domovská galaxie součástí obrovského shluku galaxií. Až nově však poznali, jak velký je tento gigantický vesmírný útvar: stokrát větší, než se doposud tušilo.
Astronomové z University of Hawaii totiž dokázali rozpoznat, kde začínají a kde končí hranice tohoto útvaru. A když už zvládli tohle, tak ho rovnou pojmenovali – dostal jméno Laniakea, což v havajštině znamená „nezměřitelně velká nebesa“. Velmi trefné, vzhledem k velikosti tohoto útvaru…
Zatím byly tyto superklastry pro vědce příliš složité a těžko uchopitelné. Ale nyní tým vedený astronomem Brentem Tullym popsal v odborném časopise Nature revoluční způsob, jak se s těmito útvary vypořádat.
Simulace vzhledu Laniakey:
Vědci využili databázi, která obsahuje informace o rychlostech pohybu 8000 galaxií – přičemž počítá i s rychlostí rozpínání vesmíru. Zaměřili se na odchylky, které vznikají působením gravitace jiných galaxií – a vytvořili algoritmus, který z toho všeho vytvořil třírozměrnou map. Ta odráží nejen vzájemnou polohu galaxií v celkovém seskupení, ale současně i jejich pohyb. Výsledek působí nádherně i na ty, kdo o fyzice nebo astronomii neví vůbec nic:
Tato metoda současně umožňuje najít „slepá místa na mapách“. Ukazuje, kde by se ještě mohla ukrývat neznámá tělesa – poukazuje na to gravitační interakce jejich okolí. A samozřejmě astronomové také lépe vidí, kde leží hranice hvězdokup.
Nový model také definoval velikost Laniakey. V průměru má 160 milionů parseků neboli 520 milionů světelných let. Vědci ale přiznávají, že jde jen o první verzi, která bude ještě výrazně měněna a upravována podle dalších získaných dat a také po zpřesnění algoritmu. Zejména pro vzdálenější a okrajové části Mléčné dráhy jsou totiž výpočty zatím poměrně nepřesné vzhledem k nedostatku přesných údajů…