Zásadní vědecký pokus ve vesmíru: jaký vliv má gravitace na whisky?
Za měsíc se na Zemi vrátí zpět první láhev whisky, která kdy dozrávala ve vesmíru, bez toho, aby ji ovlivňovala pozemská gravitace.
Alkohol byl ve vesmíru asi tři roky. Jde o pokus financovaný skotskou firmou Ardberg Distillery, která doručila whisky na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS na podzim roku 2011. Nejde samozřejmě o celou láhev, to by bylo ekonomicky šílené, ale jen o malou ampulku s kusy dubového dřeva, které mají simulovat vliv sudu.
Ampulka doletěla na ISS v nepilotované raketě. Celou dobu byla úplně stejná nádobka se zcela totožnou whisky na Zemi, v normálních podmínkách. Až se whisky z vesmíru vrátí zpátky na Zem (což se stane 12. září, kdy loď s ní přistane v Kazachstánu), poputují obě ampule do Houstonu, kde je budou zkoumat přední experti z NASA.
Zní to jako námět na nový díl ze seriálu Teorie velkého třesku, ale jde o zcela vážně míněný pokus, který nám může prozradit mnohé nejen o alkoholu, ale obecně o podmínkách ve vesmíru. Jak probíhá bez gravitace interakce mezi komplexními molekulami, to stále ještě příliš nevíme…
Alkohol v beztíži
Nejde o první výzkum alkoholu ve vesmíru, podobných pokusů už proběhlo samozřejmě víc, ale vždy s jinými druhy alkoholu. Možná vás to překvapí, ale alkohol není na ISS ani v kosmických raketách zakázaný. Například ruští kosmonauti bývali ještě v dobách vesmírné stanice Mir na svých pobytech vybaveni koňakem – ten byl ale ukrytý v lékárničce, jakože potřeba, o jejímž vydání může rozhodnout pouze velitel mise.
Před pár lety vytvořil japonský pivovar několik lahví předraženého „vesmírného piva“, které se dělalo z chmelu, který dozrával na ISS.