Zapomeňte na rakety! Chystá se vesmírný vlak, který nás donese k Marsu
Koncept vesmírné lodě představený kanadskými inženýry je zcela revoluční.
Charles Bombardier, vesmírný inženýr z Montrealu, představil jedinečný koncept vesmírného plavidla, které by mohlo dostat člověka bez problémů k Marsu a zase zpět. A dokonce by tento systém mohl vést přímo ke kolonizaci Rudé planety.
Koncept dostal jméno Solar Express a pokud by vznikl, dostal by člověka na Mars mnohem rychleji než jakýkoliv jiný druh rakety – a to všechno za pomoci již existujících technologií. Jak je to možné?
Bombardier a jeho tým vyšli z jednoduché myšlenky, která komplikuje práci všem vesmírným inženýrům: nejhorší fáze letu vesmírem jsou nabírání rychlosti a brzdění – během nich je spotřeba energie/paliva největší. A tuto danost pak obrátili ve prospěch věci. Jejich Solar Express totiž nikdy nebrzdí a rychlost může nabírat dlouho. Měl by cestovat mezi Zemí a Marsem rychlostí asi 3000 kilometrů za sekundu, tedy asi procentem rychlosti světla.
Díky tomu by cestu k našemu rudému sousedovi zvládl za ani ne dva dny. „Když náš vlak nabere ideální rychlost, další spotřeba energie by už byla minimální – a to je právě princip Solar Expressu,“ popsal hrdý vynálezce ústřední myšlenku svého konceptu. „Jakmile by se rozletěl, už nikdy by se nezastavil.“
Jednalo by se tedy o jakousi vesmírnou lokomotivu, ke které by se další vagony musely samy zapojit. V představách inženýrů by se měl skládat ze šesti asi padesátimetrových válců, které by spojené tvořily trup vlaku. Pomocí konvenčních chemických raket by nabral cestu k Marsu, na další korekce dráhy by stačilo minimum paliva. U Marsu by vlak nabral cestu kolem planety a zase zpět k Zemi – gravitační prak by ho o něco urychlil.
Po cestě by rozmístil sondy, které by pak rozložily monstrózně velké solární panely – z nich by během dalších cest mohl vlak získávat energii. Fungovalo by to podobně jako u vlaků na Divokém západě, které se podobně probíjely pustinou a tankovaly jen u prakticky opuštěných stanic v divočině.
Vlak by nezastavoval, ale mohly by se k němu připojovat další pasažéři pomocí menších sond a raket. To by ušetřilo oborvské množství nákladů. Že jsme podobných manévrů schopní, to ukázalo přistání sondy Philae na kometě Čurjumov-Gerasimov...
Text: MK