Záhadný šestiúhelník na Saturnu: nové záběry vám vyrazí dech
NASA pořídila nové záběry podivné struktury na severním pólu Saturnu. Podívejte se na ně!
Celý ten obrovský šestiúhelník je vlastně bouřka. I když naše slovo „bouřka“ ani zdaleka nevyjadřuje, co se to u severního pólu Saturnu děje…
Za prvé je to bouřka věčná. Poprvé ji odhalila sonda Voyager, a to už roku 1980. Od té doby tato masivní bouřka přetrvává a zuří dál. Když píšeme masivní, myslíme tím opravdu masivní – pohodlně by se do tohoto šestiúhelníku vešla třeba celá naše zeměkoule. A to rovnou čtyřikrát…
Tento útvar představoval dlouhá léta záhadu. Vědci si nedokázali vysvětlit, jak je možné, že je tak stabilní, ani proč je tak silný a velký. A také proč se nic podobného nenachází u jižního pólu Saturnu.
Podívejte se na první video ze Saturnu:
Teprve vloni se podařilo astrofyzikům z Oxfordu nasimulovat v laboratoři podmínky, které na Saturnu panují – a samozřejmě v mnohem menších podmínkách. Počítačové simulace ukázaly, že tento útvar má logiku, pokud by existoval relativně nízko nad zemí a pokud by se jistým způsobem měnila teplota větrů, jež v něm vanou. Mj. větry zde dosahují rychlosti přes 350 kilometrů za hodinu.
Co to je?
Nově pořízené stojí stojí za pozorný pohled. Experti NASA ze 128 fotografií rekonstruovali mini filmeček o osmi záběrech – vzniklo tak vůbec první video šestiúhelníku. Na to, že je to vlastně jen vítr, tak je to úžasně působivá podívaná, nemyslíte?
Co se týká Saturnu, máme se ještě na co těšit: Roku 2017 zde nastane letní slunovrat. A to znamená, že se výrazně zlepší podmínky pro pozorování jeho jižního pólu – fotografie, které sonda Cassini získá, mohou být až několikanásobně kvalitnější než ty současné.