Japonský miliardář vylosuje osm lidí, kteří s ním zadarmo poletí do vesmíru
V lodi Starship od Muskovy společnosti SpaceX bude i osm šťastlivců z řad veřejnosti, kteří obletí Měsíc.
Budoucí posádku k prvnímu plně soukromému letu do vesmíru chce Yusaku Maezawa sestavit v rámci projektu nazvaného Dear Moon. „Zvu vás k účasti na této misi,“ obrátil se japonský podnikatel na veřejnost. Podle amerického technologického webu The Verge chce vybrat 12 kandidátů, z nichž osm s ním poletí ve Starshipu.
Maezawa, který je nadšeným obdivovatelem tradičního japonského umění, provozuje největší japonský e-shop s módními doplňky a jeho majetek se odhaduje na 2 miliardy dolarů. S cestou do vesmíru koketuje už dlouho – když v roce 2018 svůj projekt Dear Moon ohlašoval, chtěl na šestidenní misi kolem Měsíce pozvat šest umělců.
Podle Maezawy by pak každý z nich po návratu „něco vytvořil“ s cílem inspirovat další snílky k cestě do vesmíru. Nyní ale svůj plán rozšířil doslova na kohokoliv, stačí se registrovat na webu dearMoon.
Maezawa Zdroj: profimedia.cz
Přesto účastníci projektu musí splňovat dvě podmínky – za prvé přispět nějakým smysluplným způsobem dalším lidem a společnosti jako takové, za druhé pak mají být „ochotni podpořit ostatní členy posádky, kteří mají podobné ambice“.
Žena do vesmíru
Maezawa také už v lednu 2020 spustil poněkud bizarní kampaň, v rámci níž hledal ženu, která by s ním do vesmíru letěla. Na internetové stránky tohoto „vesmírného castingu“ se přihlásilo 27 722 žen a japonská streamovací služba Abema TV se dokonce o výběru kandidátky a letu kolem Měsíce chystala natočit reality show. O několik týdnů později ale Maezawa výběr zrušil a s odkazem na osobní důvody se všem omluvil.
vesmírná turistika Zdroj: iStock
Starship se trápí s přistáním
K cestě do vesmíru, která je v plánu na rok 2023, si Maezawa zvolil loď Starship vyvíjenou společností SpaceX. Starship má být podle představ majitele SpaceX Elona Muska schopná dopravit na Mars lidskou posádku a až 100 tun nákladu. Momentálně se testuje její bezpečné přistání pomocí tří motorů Raptor. Dva dosavadní pokusy v prosinci 2020 a začátkem února 2021 skončily explozí lodi, při třetím z nich 50 metrů vysoká raketa 4. března 2021 bezpečně přistála na předem určené plošině, jen aby o několik minut později také explodovala.
Rakety Starship startují z testovacího zařízení v Boca Chica na pobřeží Texasu. Při posledním testu raketa vyletěla do požadované výšky přes deset kilometrů a pak se volným pádem vracela k zemi, aby po šesti minutách letu s pomocí motorů bezpečně dosedla. V tu dobu už ale byly vidět u paty lodi šlehající plameny a po chvíli i ona explodovala.