Všechno, co jste si přáli vědět o zatmění Slunce, ale báli jste se zeptat
Je skoro nemožné vyhnout se zprávám o částečném zatmění Slunce 20. března. Bude na co koukat, tak si jej nenechte ujít ani vy, ze Slunce bude ukrojen pořádný kus.
Naposledy jsme na území České republiky mohli sledovat velké částečné zatmění Slunce v roce 2011, kdy bylo ze slunečního kotouče ukousnuto 71 %. Zatmění v pátek 20. března bude ještě o kousíček větší, ze Slunce bude ukousnuto zhruba 73 %. To už je docela znatelné.
Zatmění nastane v 10.45 místního času, Slunce bude vysoko na obloze a nebude třeba si přivstat. Nicméně nemusíte si nastavovat upomínky, celý proces přechodu měsíce přes Slunce trvá zhruba dvě a půl hodiny od prvního k poslednímu kontaktu. Jinak řečeno – už před desátou ranní bude možno vidět, že Slunce není obvyklý kotouč. V 10.45 nastane maximum zatmění a pak se až do poledne Slunce bude pomalu dostávat z měsíčního stínu. Úplné zatmění Slunce je pozorovatelné z Faerských ostrovů a obecně ze Severního moře, na které se vypravilo několik výletních lodí. V takových destinacích samozřejmě není nouze o nepřející počasí, takže nemusíte litovat toho, že nebudete v místě kde bude zatmění stoprocentní.
Částečné zatmění Slunce pozorované z Texasu v roce 2012. Autor Jimmy Westlake (Colorado Mountain College) & Linda Westlake.
Pokud hodláte pozorovat zatmění Slunce, mějte na paměti především bezpečnost. Existuje pořekadlo, že každý astronom se dalekohledem na Slunce může podívat jen dvakrát – jednou pravým a podruhé levým okem. A ani fakt, že Slunce bude zakryto skoro ze tří čtvrtin neznamená, že při pohledu na něj skrz dalekohled nepřijdete o zrak. Jediný způsob, jakým lze skrz dalekohled pozorovat Slunce, je promítání na plátno nebo na bílý papír.
Pro pozorování je nejlepší dojít na některou z lidových hvězdáren, kde jsou zpravidla k prodeji brýle se speciální fólií, určené přímo pro pozorování Slunce. Pokud nemáte čas dojít na hvězdárnu a nestihnete se brýle pořídit, můžete si pomoci i různými domácími stínidly. Docela spolehlivě funguje CD (nicméně nemělo by být potištěné, jinak totiž neuvidíte nic), svářečské brýle a nebo fólie používaná pro výrobu tištěných spojů. Vyvarujte se použití obyčejných slunečních brýlí. Taková ochrana je nedostatečná a může poškodit zrak.
Zajímavé v danou chvíli nebude jenom ukousnuté Slunce, ale i to, že ve dne bude k vidění Venuše, která je normálně viditelná jen při západu nebo východu slunce. Nevěřte báchorkám, pokud byste byli pod komínem a podívali se směrem, kde Venuše má být vidět, ve dne ji neuvidíte. Zatmění Slunce je jedinečná příležitost. Pokud budete stát poblíž nějakého stromu, nezapomeňte se podívat na zem. Uvidíte podivné měsíčkovité stíny. To není žádná iluze, je to obyčejná camera obscura zobrazující malá slunce na zem. Škvíry mezi listy stromů se tak chovají docela běžně, ale málokdo si toho všímá, protože to prostě vypadá běžně. Při zatmění je to zkrátka jiný svět.
Camera obscura tvořená listy stromů, promítající částečné zatmění slunce na chodník. Autor Guganeshan.T.
Existuje lepší místo pro pozorování zatmění Slunce, než je pozemský povrch? Prakticky ne. Kupříkladu astronauti z mezináodní vesmírné stanice ISS nebudou mít bůhvíjaký zážitek, dokonce ani povrch Měsíce by nebyl nijak lukrativním místem pro pozorování. Popravdě by byl vidět jen malý kotouček stínu putujícího chvíli po pozemském povrchu. Mnohem zajímavější by bylo z povrchu Měsíce sledovat moment, který je ze Země pozorován jako zatmění Měsíce. V tu chvíli by se totiž na Měsíci odehrávalo zatmění Země, které by naší domovské planetě pořídilo krásnou narůžovělou koronu ozářené atmosféry. Nicméně pořád by to pravděpodobně nemělo na pozorování zatmění ze Země.
Takto vypadalo úplné zatmění Slunce z roku 1999 ve střední Evropě, pozorované z vesmírné stanice Mir. Z povrchu Země to prostě vypadalo lépe. Autor: posádka mise Mir 27.
Země, respektive Měsíc vůči Zemi je prostě perfektně umístěné těleso, které se nám v průmětu na nebeskou sféru jeví plošně stejně velké jako vzdálenější Slunce. Jen díky tomu je možné pozorovat ona krásná zatmění. Zkrátka z Marsu nebo Měsíce budete mít víceméně smůlu. O důvod víc, proč si vážit místa, kde žijeme.
Jana Poledniková