Voda je ve vesmíru na dosah ruky astronautů! Dokážeme to využít?
Teleskop Herschel objevil na trpasličí planetě Ceres vodu.
Evropský teleskop Herschel objevil vodní páru na trpasličí planetě Ceres. Podle Evropské vesmírné agentury (ESA), která orbitální observatoř s teleskopem provozuje, jde o vůbec první přítomnost vody v plynném skupenství u objektu v pásu asteroidů Sluneční soustavy.
Objev je pro vědce cenný proto, že jim dává nové informace o tom, jak se v naší galaxii šíří voda. V době vzniku Sluneční soustavy před zhruba 4,6 miliardami let byly planety bližší Slunci kvůli příliš vysokým teplotám bez vody, která se na ně zřejmě dostala až po více než půlmiliardě let vlivem působení komet a asteroidů.
"Je to poprvé, co byla v pásu asteroidů zjištěna voda, a dostáváme tím důkaz, že Ceres má ledový povrch a atmosféru," uvedl astronom Michael Küppers ze střediska ESA ve Španělsku.
Podle vědců povrch Ceresu produkuje přibližně šest kilogramů vodní páry za sekundu, což znamená, že ledem může být pokryta pouze nepatrná část této trpasličí planety, jejíž průměr se odhaduje na necelých tisíc kilometrů. Nejpravděpodobnější příčinou přítomnosti vodní páry je podle vědců vypařování vody z tajícího ledu, může však jít například rovněž o vliv činnosti gejzírů či vulkánů.
Ceres objevil před více než 200 lety italský matematik, astronom a teolog Giuseppe Piazzi. Je to největší těleso v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Dříve jej vědci označovali za planetku, po pražské mezinárodní konferenci astronomů v roce 2006 se však dostal mezi větší trpasličí planety, kam patří například Pluto.
Teleskop Herschel po vypotřebování 2300 litrů hélia, jímž byl poháněn, loni ukončil svou aktivní činnost a je umístěn na orbitě kolem Slunce. Vědci však stále vyhodnocují poslední záznamy pořízené tímto největším monitorovacím přístrojem na infračervené paprsky, jaký kdy byl zatím vyslán do vesmíru.
ČTK