Vítejte ve Star Treku, okolo Pluta!
Sonda New Horizon se v červenci letošního roku přiblíží k Plutu a my budeme mít poprvé v historii šanci nahlédnout na povrch trpasličí planety. Vyvstává otázka, jak pojmenovat jeho geologické útvary. Odpovědí je mimo jiné Star Trek.
Srdce každého trekaře musí pukat radostí. Konečně se Star Trek dostane do skutečného vesmíru. Sonda New Horizon má jako primární účel právě mapování trpasličí planety Pluto a jejích souputníků na okraji sluneční soustavy. A s mapováním přichází i pojmenování.
První záběry na Pluto a jeho souputníka Charona z počátku roku. Takto jej poprvé zahlédla sonda New horizon. Zdroj NASA/Johns Hopkins University.
Pluto bylo objeveno americkým astronomem Clydem Tombaughem a až do roku 2006 bylo považováno za devátou planetu sluneční soustavy. Proto je stejně jako ostatní planety pojmenováno podle boha římské mytologie. ‘Odebrání’ planetárního statutu (které se odehrálo v Praze na setkání mezinárodní astronomické unie) nebylo žádnou zlovůlí, jen se jednoduše s postupujícími znalostmi o sluneční soustavě muselo přesně definovat, jaké těleso je planetou a jaké jí není. Pluto prostě nezapadlo do přihrádky.
Nicméně zpět k pojmenování. Pluto je pojmenováno podle boha podsvětí. Pokud se podíváme na planety sluneční soustavy, zjistíme, že konvence pojmenování jsou vždycky tematické. Na Venuši se většina geografických útvarů jmenuje po různých bohyních. Na Marsu, pojmenovaném podle boha války, je několik míst pojmenováno podle různých vědců, ale marsovské měsíce se jmenují Phobos a Deimos, tedy Strach a Hrůza. Nabízí se pojmenovat místa na Plutu podle míst z podsvětí v různých mytologiích. Jenže co když taková místa rychle dojdou? Přece jenom na Plutu bude dost kráterů a hor. Můžeme se poučit třeba z Plutu podobného měsíce Neptuna, Tritona. Jen na něm je dvanáct podtříd různých geologických útvarů, které bylo třeba pojmenovat.
Mapa Merkuru i se jmény. Nezapomíná se ani na jména česká. Zdroj NASA.
Samozřejmě by bylo docela sympatické, kdybychom si jména mohli vymýšlet náhodně nebo o nich mohla hlasovat veřejnost. Nicméně by pak dost pravděpodobně vznikl chaos. Tým britských vědců stojících částečně i za misí New Horizon opublikoval nedávno první návrh pojmenování míst na Plutu. Místa s odrazivostí rozdílnou než okolí (s různým albedem) by měla být pojmenována podle zesnulých lidí a míst důležitých pro objevení Pluta. Pro krátery by pak měla být rezervována místa reflektující místa podsvětí z různých mytologií, jako třeba Mictlan z aztécké mytologie. Pro hory a údolí by měla být použita jména znamenající ‘chladný’ v různých netypických jazycích.
Podobně je tomu i na Merkuru, kde jsou zase překlady slova ‘horký’. Objekty v blízkosti Pluta bude samozřejmě třeba pojmenovat také. Nabízejí se názvy podle mytologických bytostí blízkých bohu podsvětí. Albedové útvary by měly být pojmenovány stejně jako na Plutu podle míst a lidí spojených s objevy. A konečně se dostávají ke slovu fanoušci Star Treku. Krátery na souputnících Pluta by měly být pojmenovány podle postav, lodí a míst ze seriálu Star Trek. Tedy Scotty, Kirk, McCoy…
Je libo kráter Spock? Zdroj Allstar/Cinetext/Paramount.
Nejednalo by se o žádné velké unikum. Hory na měsíci Titan jsou pojmenovány podle hor ze Středozemě a další útvary podle postav z Pána Prstenů a planet ze série Duna. Mimo jiné existuje i astreoid James Bond katalogovaný pod číslem 9007.
Tak co, jste pro pojmenování kráterů vlastními jmény ze Star Treku, nebo by se vám líbilo něco jiného?
Jana Poledniková