VIDEO: Rok sondy Curiosity na Marsu. Ve dvou minutách
Kdyby to byl sci-fi film, znělo by to úžasné: malý opuštěný robot rok bloudí po cizí nepřátelské planetě. Ale ani realita není k zahození!
Dnes je to přesně šest let, co na Marsu přistála sonda Curiosity. Po roční cestě vesmírem bez problémů dosedla na povrch Rudé planety a od té doby tam zkoumá a zkoumá. A zkoumá.
Curiosity (správně se jmenuje Mars Science Laboratory) není žádný rychlí; po povrchu Marsu se pohybuje velmi poklidným tempem, proti kterému je i šnek závodníkem Formule 1. Proto se v podstatě celý rok vozítka na Marsu podařilo sestříhat do pouhých dvou minut. Jen se na to podívejte.
Záběry pocházejí z kamery umístěné na přední části sondy:
Curiosity je kosmická sonda americké NASA určená pro průzkum povrchu Marsu. MSL je pětkrát těžší a nese desetkrát více vědeckých přístrojů než předchozí vozítka Spiritnebo Opportunity. Veze více moderních přístrojů než kterákoliv dřívější mise na Mars, a to včetně nástrojů a vybavení, které na místě umožní analýzu prášků vyvrtaných z hornin.
Hlavním cílem vozítka je zjistit, zda v minulosti nebo přítomnosti existovaly na Marsu podmínky pro mikrobiální život. Nebude přímo hledat pozůstatky případných mikroorganismů. Přístroje pro vozítko připravily vědecké organizace Spojených států, Kanady, Německa, Francie, Ruska a Španělska. Očekávaná životnost vozítka MSL je alespoň jeden marsovský rok (685 pozemských dní), což umožní prozkoumat území o větší rozloze, než byla schopna předchozí vozítka. Celkové náklady projektu byly vyčísleny na 2,3 miliardy USD.
Na Marsu mohl být život, potvrdila sonda Curiosity
14. března 2013
Projekt má čtyři cíle:
• zjistit, zda na Marsu jsou nebo někdy byly podmínky pro vznik života
• analyzovat atmosféru Marsu
• zkoumat geologii Marsu
• připravit průzkum planety lidmi